https://telegram.me/chashmnewss
16. خرداد 1396 - 9:02   |   کد مطلب: 4609
به نظر می رسد فعلا قطری ها در مواضع خود باقی بمانند و جمهوری اسلامی هم باید هر چه سریعتر به سمت حضور بیشتر به سمت قطر و استفاده از فرصت به دست آمده در این کشور حرکت کند.
درقطر چه خبر است ؟

به گزارش چشم نیوز، یادداشت/جنگ تحمیلی قطر به این نتیجه رسید که نمیتوان در مقابل ایران صف آرایی کرد و باید با تهران تعامل کند . این تعاملات تا وقوع بحران سوریه در سال 2011به نحو قابل قبولی ادامه پیدا کرد .

 روابط قطر با جمهوری اسلامی ایران بشدت تحت تاثیر اختلافات این کشور که دارای تفکرات اخوانی می باشد با رژیم وهابی آل سعود بود . قطری ها بدلیل مطامع اقتصادی خط لوله ای که قرار بود از سوریه به سمت اروپا بکشند روابط خود را با جمهوری اسلامی کمرنگ نمودند و به سمت حمایت از گروههای تروریستی در سوریه  و تلاش برای سرنگونی بشار اسد حرکت کردند؛ اما با صرف میلیاردها دلار باز هم به قدرت ایران و ناکامی محور ارتجاع عرب پی بردند و طبق معمول به جمله معروف "لاتنس ایران " ! بازگشتند .                                                             

  شیخ تمیم امیر قطر چند روز پس از سفر ترامپ در سخنانی اعلام کرده بود که عربستان در امور داخلی قطر دخالت می کند و دوحه باید مسیر جدیدی را در دستگاه دیپلماسی خود پی بگیرد که در برگیرنده رفاقت و همراهی با ایران و گروههای مقاومت اسلامی می باشد .         

کشورهای عربستان-مالدیو-امارات و بحرین روابط دریایی - هوایی و زمینی خود را با قطر قطع نموده اند وتنها راه تنفس قطر فقط راه هوایی-دریایی ایران است .                                                                      

 به نظر می رسد فعلا قطری ها در مواضع خود باقی بمانند و  جمهوری اسلامی هم باید هر چه سریعتر به سمت حضور بیشتر به سمت قطر و استفاده از فرصت به دست آمده در این کشور حرکت کند ؛هر چند قطری ها توانایی امیدوار کننده ای برای مقابله با هجمه های سعودی ها ندارند و حتی احتمال کودتا در قطر نیز وجود دارد اما ایران باید  قطر را از میان کشورهای حامی تروریسم خارج کند و از موقعیت جغرافیایی قطری ها برای همکاری های جدید در ابعاد گوناگون استفاده نماید .فراموش نکنیم پایگاه العدید که محل استقرار جنگنده های آمریکایی نیز می باشد در این کشور قرار دارد !

علی شجاعی راد، دانشجوی دکتری علوم سیاسی/

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار