https://telegram.me/chashmnewss
20. اسفند 1396 - 18:14   |   کد مطلب: 5924
بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی با حضور در بین مردم به شفاف سازی مواد این لایحه طی یک فرآیند گفتمانی اقدام نمودند

به گزارش چشم نیوز، بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی با حضور در بین مردم به شفاف سازی مواد این لایحه طی یک فرآیند گفتمانی اقدام نمودند

 

 

این ملت عزیز و سربلند، در امر تغذیه و تهیه مواد غذایی اصلی خود، نباید به بیرون مرزها هیچ احتیاجی داشته باشد.

 

مطرح شدن لایحه حمایت از ارقام جدید گیاهی در مجلس شورای اسلامی طی هفته گذشته، با توجه به تبعاتی که برای کشاورزان داخلی دارد و زمینه وابستگی را فراهم می کند، بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی با حضور در بین مردم به شفاف سازی مواد این لایحه طی یک فرآیند گفتمانی اقدام نمودند.

 

کنوانسیون لایحه ای است که برای تصویب شدن، در مجلس شورای اسلامی به رأی گذاشته می شود، اگر جمهوری اسلامی ایران عضو این کنوانسیون شود، پس از آن کشاورزان باید بذر مورد نیاز خود را از کشورهایی چون آمریکا، انگلیس و آلمان خریداری کنند، در این شرایط اگر کشاورزان از بذرهای خود جهت کشت استفاده کنند، متخلف به حساب می آیند و جریمه خواهند شد.

اشکال دیگر این طرح این است که برخی از رقم های بذر که تا پیش از این در ایران تولید شده است، جزو رقم های رسمی ثبت شده هستند، را از این به بعد می بایست با وجود اینکه رقم رسمی کشور هستند، از شرکت های خارجی خریداری کرد و بابت آن هزینه پرداخت و چون این رقم اصلاح شده است، هزینه ی بیشتری به کشاورزتحمیل خواهد شد و منجر به خروج ارز بیشتری از کشور خواهد شد، لذا با فزایش قیمت این بذر، کشاورز دیگر تمایلی به استفاده از چنین بذری نخواهد داشت و متعاقب این امر، زمین کشاورزی هم بدون کشت و بی حاصل خواهد شد.

مهندسان ژنتیک در ایران بذر اصلاح شده تولید می کنند، با چنین طرح و کنوانسیونی این نخبگان از دایره ی رقابت و کار خارج خواهند شد و ذخایر بذر برای سال بعد هم کاهش خواهد یافت، زیرا ساختار بذر به گونه ای است که برای کشت در سال بعد هم می بایست از شرکت مبدأ مجددا بذر خریداری شود، مضاف بر این کشور اگر خواهان تولید محصولات جانبی از این بذرها باشد، فرضا کنسرو، روغن و ... می بایست مبلغی هم بابت این موضوع به شرکتی که بذر از آن تهیه می شود بپردازد.

نهایتا با چنین طرح و کنوانسیونی، جمهوری اسلامی ایران، در زمینه ی تولید بذر ناخواسته کشوری وابسته خواهد شد در عین اینکه قابلیت های ویژه به لحاظ متخصصین و شرایط کشت بذر را دارد.

اگر یک ملت به دست خود و با و با ابتکار و نیروی خود، تولید و مصرف کند و حتی بتواند شعاع مصرف تولیدات خود را در بیرون مرزهایش گسترش دهد به مفهوم خاص، و مهمی از اقتدار دست خواهد یافت. این نیاز کشور ماست(رهبر معظم انقلاب)

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار