https://telegram.me/chashmnewss
28. بهمن 1396 - 10:06   |   کد مطلب: 5801
دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مهمترین مأموریت آمایش؛ ارائه برنامه استراتژیک توسعه فضایی استان کرمانشاه است.

به گزارش چشم نیوز، دکتر غلامرضا کاظمیان ، دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی در کارگاه آموزشی که با محوریت برنامه «آمایش» استان کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مباحث در برنامه آمایش استان، بررسی سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی توسعه فضایی است.

 

دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی با تشریح کُلیات خدمات آمایش استان، گفت: این کلیات در ۸ فصل تنظیم شده است و در ۵ فصل اول شناخت و تحلیل روندی برنامه آمایش بررسی می‌شود، همچنین سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی توسعه استان نیز مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.

 

دکتر کاظمیان مطالعات آمایش را برنامه‌ای متعدد، متنوع و مفصل دانست و افزود: مهمترین مأموریت آمایش؛ ارائه برنامه استراتژیک توسعه فضایی استان کرمانشاه است.

 

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: باید توجه داشت که مطالعات آمایش برنامه است نه پروژه و مشخصات برنامه استراتژیک را دارد و انتظار عملیاتی شدن از آن نداریم، از سویی این برنامه فضایی است بدین‌صورت که همه بخش‌ها را مطالعه می‌کند اما وارد جزئیات نمی‌شود.

 

دکتر کاظمیان برنامه آمایش را سند هدایت تمام طرح‌ها و پروژه‌های پایین‌دستی استان کرمانشاه دانست و بیان کرد: سند آمایش چارچوب بودجه را ارائه می‌دهد اما برنامه‌ریزی نمی‌کند.

 

وی بررسی سه مبحث «کجا هستیم»، «کجا می‌رویم» و «کجا خواهیم رفت» را از محورهای مهم مورد بررسی در برنامه آمایش عنوان کرد و گفت: موضوع توزیع جمعیت جوامع انسانی در سطح سرزمینی متناسب با ظرفیت زیست‌محیطی و توانایی اکولوژیکی از مهمترین محورها در برنامه آمایش است.

 

دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: برنامه آمایش به بررسی این موضوع می‌پردازد که پشتوانه اشتغال و توسعه اقتصادی برای جمعیت انسانی چگونه است؛ چراکه جمعیت در جایی مستقر خواهد شد که شغل وجود داشته باشد و لذا متغیّر مستقل در این محور، اشتغال است.

 

مشاور دانشگاه رازی در برنامه مطالعات آمایش، ادامه داد: اشتغال تعیین‌کننده توزیع جمعیتی است و این مسئله باید بر اساس مشخصات زیست‌محیطی شکل بگیرد.

 

دکتر کاظمیان شناخت و تحلیل اجتماعی، اقتصادی، ساختار سکونتگاهی، تحلیل عناصر فضایی همچون زیرساخت‌ها و حمل‌ونقل و تحلیل کارکردی استان را از دیگر محورهای برنامه مطالعات آمایش برشمرد.

 

وی شناسایی پیوندها را از مباحث مهم برنامه مطالعات آمایش دانست و اظهار داشت: بررسی پیوند فیزیکی مانند شبکه جاده‌ای و ارتباطی، پیوند اقتصادی و پیوند جمعیتی مانند مهاجرت‌ها و مسائل اجتماعی و فرهنگی در برنامه آمایش لحاظ می‌شود.

 

این استاد دانشگاه، بررسی مسائل درونی و بیرونی اقتصادی استان، مسائل اجتماعی فرهنگی و نظامی و امنیتی را از دیگر مباحث مهم و ضروری در مطالعات آمایش دانست و افزود: پرداختن به تهدیدات زیست‌محیطی همچون زلزله، خشکسالی، سیل و بیماری‌های واگیر از دیگر مباحث مهم در طرح آمایش است.

 

گفتنی است؛ دکتر غلامرضا کاظمیان از مجریان طرح آمایش و صاحب‌نظر در مطالعات برنامه‌های آمایشی کشور است و به‌عنوان مشاور طرح مطالعات آمایش استان کرمانشاه؛ دانشگاه رازی را در پیشبرد این هدف همراهی می‌کند.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار