https://telegram.me/chashmnewss
22. تير 1396 - 10:12   |   کد مطلب: 4719
چشم نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن گفت: یکی از ارکان انقلابی‌گری در کشور ما رسیدن به بحث اقتصاد مقاومتی است و این مهم اتفاق نمی‌افتد، مگر این‌که در مقابل تکانه‌های اقتصادی جهانی، مقاومت خود را بالا ببریم.
 اقتصاد مقاومتی، انقلابی‌گری در عرصه اقتصادی است

حجت الاسلام والمسلمین محمد اسماعیلی،عضو هیات علمی دانشگاه  در گفت و گو با چشم نیوز اظهار داشت: اهمیت بحث اقتصادی در کلام رهبر انقلاب از آنجا نشات می گیرد تا در مسائل اقتصادی روی پای خود بایستیم و با برنامه ریزی دقیق، از ظرفیت های داخلی استفاده بکنیم تا در جنگ نابرابر اقتصادی که استکبار جهانی علیه ما به راه انداخته اند پیروز میدان باشیم.

 

عضوهیات علمی دانشگاه  بیان داشت: تاکید مقام معظم رهبری به دلیل استفاده از داشته های موجود در کشور است، از جمله منابع طبیعی، منابع زیرزمینی، فکر و اندیشه و نیروی اقتصادی خلاق که اگر به خوبی پیوند بخورند و مدیریت شوند می توان اشتغال ایجاد و از منابع و ظرفیت های خود به نحوه احسنت بهره برداری کرد.

 

وی تصریح کرد: با موفقیت در اقتصاد مقاومتی می توانیم الگوی مناسبی را به دنیا عرضه کنیم چرا که انقلاب اسلامی یک دایره محدود نیست که در خود بماند بلکه اگر قرار است یک الگوی تمام عیار حکومت اسلامی برای دنیا باشد حتماً باید در اقتصاد پایه های محکمی داشته باشد.

 

استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: باید دانست که برای استحکام پایه های اقتصاد باید از ظرفیت های داخلی و کنونی استفاده و مدیریت اقتصادی را تقویت کرده و از نیروهای خلاق در اقتصاد بهره ببریم تا بتوان در اقتصاد رشد پیدا کرد.

 

حجت الاسلام اسماعیلی با اشاره به اینکه در بحث تولید داخلی باید در بالا بردن کیفیت محصولات داخلی تلاش کرد افزود: در این مسیر باید چند گام اساسی برداشت از جمله شناسایی ظرفیت های داخلی،  برنامه ریزی گام به گام برای استفاده از ظرفیت ها و نگاه به آینده تا بتوان رشد تولید اقتصادی را بالا ببریم.

 

وی با بیان اینکه افزایش توليدات خانگی به اقتصاد مقاومتی کمک شایانی خواهد کرد توضیح داد:  که در بحث اشتغال خانگی استفاده از ظرفیت زنان برای بالا بردن اشتغال بسیار حائز اهمیت است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: ما برای ایجاد اشتغال با رقم حدود 30 تا 50 میلیون تومان می‌توانیم یک شغل ایجاد کنیم، ولی در طرح‌های جدید باید برای هر فرد 120 تا 150 میلیون تومان هزینه کنیم، از این‌رو وقتی واحدهای تولیدی کشور از ظرفیت‌های خالی برخوردارند، اولویت با این است که از این فرصت بهره ببریم تا کارخانه‌های ما با 60 درصد رکود کاری مواجه نشوند.

 

وی تاکید کرد: بیکاری در کشور، امروز از سطح دیپلم و لیسانس به سمت فوق‌لیسانس و دکترا حرکت کرده و آمارهای غیررسمی تاکید دارد تا چهارسال آینده در کشور بیش از یک میلیون فوق‌لیسانس و دکترای بیکار خواهیم داشت. به‌نظر می‌رسد در حرکتی دیگر باید فکری به حال این قشر از جامعه کرد و بر این اساس تاکید بر اصلاح ظرفیت‌های آموزشی متناسب با نیازهای کشور و ظرفیت‌سازی برای مشاغل موجود از اقداماتی است که باید مدنظر قرار گیرد.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار