https://telegram.me/chashmnewss
19. خرداد 1396 - 11:43   |   کد مطلب: 4620
با وارد شدن به ماه رمضان مسئله امر به معروف ونهی از منکر بیش از هر زمانی در ذهن ها تداعی می شود.
ماه رمضان فرصتی برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است

به گزارش چشم نیوز، با وارد شدن به ماه رمضان مسئله امر به معروف ونهی از منکر بیش از هر زمانی در ذهن ها تداعی می شود.

اما اینکه این امر به معروف ونهی ازمنکر به عنوان یکی از فروع دین چه ضرورت هایی دارد وچگونه آن را در جامعه کاربردی وپایانه کرد، مسئله ای است که در گفتگو با کارشناسان علوم قرآنی وفرهنگی جویا شدیم.

مریم مرادی کارشناس علو قرآنی در پاسخ به سوال مربوطه اظهار داشت: واقعیت این است که امر به معروف و نهی از منکر یعنی یک مسلمان باید این نگرش را داشته باشد که خیر و نیکی گسترش پیدا کند وبه دنبال آن باشد که پلیدی، ناپاکی وزشتی از خودش و خانواده اش دور شود.بنابراین اگر مابخواهیم امر به معروف ونهی ازمنکر را به عنوان یک فریضه و واجب به آن نگاه کنیم،باید توجه داشته باشیم که مهم ترین نکته ای که اینجا اهمیت دارد این است که فرد احساس زنده بودن در اجتماع می کند و در چنین جامعه ای کدام به معروف ونهی از منکر برپاست،جامعه هم پویا وفعال است وهم هر لحظه در حال رشد است.

ما امر به معروف ونهی از منکر را به عنوان یکی از مهم ترین قدرت های اسلامی می شناسیم و بسیاری از محققان غربی هم این را مورد بررسی قرار دادند.

امر به معروف ونهی از منکر باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود. همه مردم باید بخواهند جامعه اسلامی به اهدافش برسد وجامعه اسلامی را به سمت اهداف صحیح مدیریت کنند.

ماه رمضان فرصتی برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است

حجت الاسلام سید امحمد اسماعیلی در پاسخ به این سوال خاطر نشان کرد: ماه رمضان فرصتی برای توبه از گناهان و تزکیه است و لذا لازم است که علاوه بر پاکیزگی مساجد که باید در دستو رکار قرار گیرد دل‌های خود را هم برای مهمانی خداوند آماده و پاک کنیم.

یکی از رسالت‌های روحانیت در این برهه از زمان این است که در ماه مبارک رمضان با تبلیغ درست فضای معنوی را در جامعه ایجاد و نیز خدمت به اسلام و مردم را مهیا سازند.

 

هجمه‌های فرهنگی دشمنان بسیار زیاد است و به همان اندازه مسئولیت ما در قبال جوانان و مردم ایران اسلامی بالا است و باید با برنامه ریزی دقیق برای جذب جوانان به مساجد تلاش شود.

 

بر هر عالم امروزی لازم و ضروری است که در جامعه امر به معروف و نهی از منکر کند

زهره رضایی کارشناس مذهبی در پاسخ این سوال گفت : امر به معروف و نهی از منکر مختص به منبر یا مسجد نیست و هر کسی می تواند این کار را در هر جایی انجام دهد .جوانان عزیز ما نیاز  دارند تا با محبت و مهربانی با آنها برخورد شود و علما راه راست را به آنها نشان دهند، علما باید کوشش کنند که جامعه را بسازند چون طبیبان جامعه هستند.

این ماه، زمان بسیار خوبی برای تبلیغ امر به معروف و نهی از منکر است و علما باید کوشش کنند که به جوانان آگاهی های لازم را در مسائل وحدت، محبت، دوستی، خدمت به پدر و مادر، برگزار کردن نمازهای پنج گانه، زکات و غیره بدهند.

اگر زمانی جوانی آمد و طبق قرآن، احادیث و روایات امر به معروف و یا نهی از منکری انجام داد، ما نباید برداشت بد کنیم، باید او را بیشتر تشویق کنیم و بیشتر روحیه بدهیم.

در دیگر ممالک می بینیم که کودکی می آید و در مقابل جهانیان سخنرانی می کند ولی متاسفانه در کشور ما بعضی از علما حتی نمی توانند خودشان را درست معرفی کنند، به دلیل اینکه ما همین فرهنگ کهنه و فرسوده را داشتیم، تا یک جوان ما خواست حرفی بزند فورا او را سرزنش و ساکت کردیم و او هم روحیه ی خودش را باخته و دیگر نتوانسته تبلیغ کند.

امیر کبودیان کارشناس فرهنگی در پاسخ به سوال مطرح شده گفت: برای امر به معروف ونهی ازمنکر درجامعه نباید فقط به مسجدها اکتفا کرد بلکه باید در جامعه حضور فعال داشت.

بحث امربه معروف ونهی ازمنکر از بحث های کلیدی جامعه است که بارها در مجالس شنید ه ایم ودر مورد آن مطلب ها خوانده ایم.

نسبت امر به معروف بازیگر فرائض مانند جهاد در راه خدا نسبت قطره به دریا است ما دریا را رها کرده ایم وبه قطره چسبید ه ایم، اما قطره هرچقدر هم که پاک کننده باشد باید به دفعات متعدد مورد استفاده قرار گیرد.

ما باید سعی کنیم از همان راهی که دشمن نفوذ کرده است نفوذ کنیم وتوطئه را خنثی کنیم واینجاست کار از طریق حضور موثر در جامعه رخ می دهد.

حضور افراد در جامعه موثر است، امروز عملکرد برخی از جوانان ما همانند دشمن فرضی است وممکن است دختری که پوشش لباس نامناسب دارد خودش متوجه نباشد اما عملا پیاده نظام دشمن است.

صهیونیست ها حدود یک قرن پیش پروتکلی در زمینه فحشا طراحی کرده اند که به فرموده رهبری امروزه می بینیم خط به خط آن پروتکل در حال اجرایی شدن است.

 

امر به معروف ونهی از منکر در جامعه کنونی چه اهدافی را می تواند دنبال کند؟

امیر کبودیان در پاسخ به این سوال گفت: هدف از امر به معروف ونهی از منکر زندگی بشر است وجامعه را از بدتر شدن نجات می دهد.

هدف امام علی علیه السلام از امر به معروف ونهی از منکر و بهبود زندگی ما بود.

امروز نمی خواهیم همه زندگی را تغییر دهیم اما سعی بر آن می شود ضمن حفظ کردن نکات مثبت زندگی افراد، باتذکر برای رفع نکات منفی، آن را از به سمت بدتر شدن جلوگیری کنیم.

اشغال ریختن در مدرسه، صدای بلند بلندگو، پارک ماشین در جای بد، رفتار بد با مشتری همه از مصادیقی است که باید با امر به معروف ونهی از منکر رفع شود.

همه باید تلاش کنیم که به سمت زندگی خوب برویم با چگونه حرف زدن وحرف خوب زدن،رفتار خوب،احترام به پدر و مادر، دوست بودن،تهمت نزدن وغیره نکردن همه از بخش های مختلف امر به معروف ونهی از منکر است.

با امر به معروف ونهی از منکر می خواهیم همه راحت باشیم وبازهم خوب باشیم، هرچیزی که به دین آسیب می زند حذف و هرچه به کمک دین است تقویت شود.

 

 

حجت الاسلام سید محمد اسماعیلی در پاسخ به این سوال گفت امر به معروف ونهی از منکر مانع بسیاری از نا هنجاری ها و معضلا ت اجتماعی واخلاقب عده ای تصور میکنند که این امر،در حیطه وظایف دستگاه. های حکومتی است،در حالی که همه مردم نسبت به این دو فریضه  الهی مسوولیت دارندوبایدتمام مسولان ادرات ونهاد های مختلف در سطح کلان وخرد به میدان آمده واز همه  ظرفيت خود برای رسیدن به اهداف امر به معروف ونهی ازمنکر استفاده کنند برای رسیدن به این اهداف باید مراقب بود که برخورد خشن وسخت جواب نمیدهد وبايد با زبان نرم وخوشرو ی،با کسانی که برخی هنجار. های اجتماعی، فرهنگی واخلاقی رعایت نمیکنند بر خورد کرد

برای حفظ ارزش های اسلامی در هشت سال دفاع مقدس خون مطهر 200هزارشهیدبرزمین ریخته شد و امروز پاسداری از این ارزش. ها بر عهده احاد مردم ومسئولان است

مریم مرادی کارشناس امور فرهنگی در جواب به این سوال خاطر نشان کرد :اهمیت این فریضه کمتر از نماز و روزه نیست اگر این امر، درجامعه اجرایی شود شاهد حل بسیاری از مشکلات واسیب های اجتماعی خواهیم بود. متاسفانه تا کنون فرهنگ سازی واقدام در خور برای فریضه امر به معروف ونهی ازمنکر انجام نشده است اگر اهداف این فریضه را در نظر بگیریم آمار آسیب. های  اجتماعی، زندان ها،داد گاه هاو داد سراها کاهش می یابد. برای اینکه این فریضه اجرایی. شود باید از آموزش پرورش آغاز کرد هر زمان که آحاد جامعه با کار گزاران نهاد مقدس جمهوری اسلامی ایران همراه بود اند نتایج مورد انتظار به دست آمده واقدامات مردم منشاء خیر وبرکت بوده است

زهره رضایی کارشناس مذهبی در پاسخ به این سوال امر به معروف ونهی ازمنکر فریضه دینی است که توجه به آن میتواند از بروز بسیاری از نا هنجاری. های اجتماعی وفرهنگی جلوگیری کند وتضمینی برای سلامت روانی واخلاقی جامعه باشد،موضوعی که در دین مبین اسلام مورد تاکید جدی قرار گرفته است.

پس از 37 توطئه های مستقیم وزیر مستقیم اشرار جهان برای شکست نظام جمهوری اسلامی ایران،این نظام به برکت خونهاي پاک شهدا در انقلاب اسلامی ودوران دفاع مقدس، به جزیره ای با ثبات وامنیت در دریای ناآرامی های منطقه تبدیل شده است.

باتوجه به اینکه در ایام محرم قرار گرفته ایم و تمام دلها آماده پذیرش هرگونه مطالبی است،لذا باید تا حد توان سعی شود از این فرصت برای احیای امر به معروف ونهی از منکر در جامعه استفاده شود.

باید ابتدا از خودمان شروع کنیم  ومعضلاتی چون اخذ رشوه، ترویج ربا وضعیت اسفبار عروسی ها امروزه گريبانگير جامعه ما شده است و برای برون رفتم از شرایط فعلی نیاز به تلاش بیشتر در خصوص ترویج فرهنگ دینی ونهادینه سازی فرایض دینی چون امر به معروف ونهی از منکر است.

بدون شک ترویج فرایضی چون امر به معروف  ونهی ازمنکر. که ذات وماهیت آنها تلاش برای تضمین سلامت جامعه در ابعاد مختلف است، در شرایط کنونی که کشور در جبهه های مختلف به ویژه در حوزه های فرهنگی،اجتماعی و دینی با هجمه ها و توطئه ای گوناگونی درگیر است،می تواند راهکاری کارآمد در مقابله با این دشمنی ها باشد به ویژه در مورد نسل جوان کشور که در حال حاضر در نوک پیکان توطئه ها ودسیسه های فرهنگی واجتماعی دشمنان به واسطه رسانه ها وفن آوری های جدید قرار دارند.

 

حجت الاسلام اسماعیلی جواب داد: در نتیجه  امر به معروف و نهی از منکر، همین بس، که حفظ دین و همه ابعادش به اجرای آن بستگی دارد. جوامع انسانی در پرتو عمل به این دو فریضه، از پرتگاه سقوط، نجات یافته و به اوج کمال ، پَر می‌گشایند. این دو به منزله ضمانت اجرا و پشتوانه عملی سایر وظایف فردی و اجتماعی در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... است.

قرآن کریم از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان دو وظیفه مهم امّت اسلامی یاد می‌کند و می‌فرماید: باید گروهی از میان شما به نیکی دعوت کنند و امر به معروف و نهی از منکر نمایند و اینان همانا رستگارانند.

در متون اسلامی هیچ یک ازعبادات و اعمال شایسته، به جز امر به معروف و نهی از منکر، به عنوان عامل برپایی دین و ضامن بقاء و استمرار شریعت معرفی نشده است.

امیرمؤمنان علی علیه‌السّلام در این باره می‌فرمایند: تضمین کننده برپایی شریعت و نظام دین، امر به معروف و نهی از منکر است.

بنابراین امر به معروف و نهی از منکر لازمه زندگی اجتماعی اسلام است؛ یعنی به حقیقت در اجتماع قابل تصور و تحقق است. چنان‌چه شرایط زمان و مکان و ویژگی مخاطبان امر به معروف ونهی از منکر و مراتب و شیوه‌های آن را در نظر بگیریم، به ضرورت دقت و ظرافت تعیین کننده در انجام این فریضه پی خواهیم برد.

رضایی گفت: نیاز به زمینه سازی قبلی است یعنی اگر بخواهیم اثار امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه مشاهده کنیم . باید مقدمات وسایل اثر بخشی در وصول به آنان و امکانات هدایت جامع را فراهم نماییم که مهمترین و بزرگترین وسایل تاثیر قدرت ، بسیج و سازماندهی نیروهای آموزش دیده ، متدین ، مومن و جوانان پرشور و نشاط است .

آموزش و پرورش می تواند یکی از مهمترین نهادهایی باشد که این فرایض را به نحو احسن اموزش دهد .

مرادی گفت: نتیجه این که امر به معروف و نهی از منکر همچون خون در پیکره دین جریان دارد و ضامن حیات اسلام است. خیزش و قیام مصلحان در جامعه‌ اسلامی نیز، بازتابی از عمل به این فریضه می باشد و اگر مصلحان بزرگی همچون امام حسین ـ علیه السلام ـ نمی بودند، ارزش های انسانی و الهی از بین رفته و اسلام قرن ها پیش توسط تبهکاران دفن شده بود، انقلاب اسلامی ایران، خود یکی از ثمرات و نتایج با ارزش این اصل در جنبه های سیاسی و حکومتی است که توسط مصلح بزرگ، امام خمینی(رحمة الله علیه) رهبری شده و به پیروزی رسید و هم اکنون به زعامت رهبر معظم انقلاب اسلامی به راه خود ادامه می دهد.

کبودیان گفت: نتیجه این که امر به معروف و نهی از منکر همچون خون در پیکره دین جریان دارد و ضامن حیات اسلام است. خیزش و قیام مصلحان در جامعه‌ اسلامی نیز، بازتابی از عمل به این فریضه می باشد و اگر مصلحان بزرگی همچون امام حسین ـ علیه السلام ـ نمی بودند، ارزش های انسانی و الهی از بین رفته و اسلام قرن ها پیش توسط تبهکاران دفن شده بود، انقلاب اسلامی ایران، خود یکی از ثمرات و نتایج با ارزش این اصل در جنبه های سیاسی و حکومتی است که توسط مصلح بزرگ، امام خمینی(ره) رهبری شده و به پیروزی رسید و هم اکنون به زعامت رهبر معظم انقلاب اسلامی به راه خود ادامه می دهد.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار