https://telegram.me/chashmnewss
19. فروردين 1396 - 11:26   |   کد مطلب: 4366
چشم نیوز: بزرگترین چالش سران کشورهای غربی و آمریکا رشد اسلام در غرب و امریکا بود و این رشد تمام بنیان های لیبرال دموکراسی را متزلزل و تهدید می کرد.
همه سلفی ها داعش نیستند

به گزارش چشم نیوز، از سال 2001 و بعد از ماجرای برج های دوقلوی آمریکا کم کم مسیر برخورد اسلام و غرب یا به عبارت دقیق تر اسلام و لیبرال دموکراسی تغییر کرد و به برخورد خرده مذاهب و مکاتب درون اسلام تبدیل گردید. دکتر محمد رضا امانی، استاد ادیان و مذاهب در گفت و گو با خبرنگار چشم نیوز بیان داشت که همه ی سلفی ها داعشی نیستند، و برای روشن شدن این موضوع توضیحاتی بیان نمودند.

سوالی که باید به آن پاسخ داد این است که سلفی ها چه کسانی هستند؟ آیا همه سلفی ها تکفیری هستند؟

سلفی در اهل سنت به کسی گفته می شود که معتقد به بازگشت به دوران صحابه و تابعین و تابعین تابعین باشد. یعنی کسانی که معتقد به بازگشت به سه قرن اول اسلام هستند. درواقع این افراد معتقدند بهتربن دوران اسلام، همان سه قرن اول اسلام بوده است و ما باید به آن زمان رجوع کنیم.

سلفی گری در لغت به معنای " احیای مجدد خلافت اسلامی" است. اگر چه این مساله از نگاه ما مثبت است اما سلفی گری جایی منفی می شود که تبدیل به تکفیر و مسلمان کشی می شود و به قول امام خامنه ای(مدظله العالی)،  سلفی گری اگر به معنای اصولگرایی. در کتاب و سنت، وفاداری به ارزش های اصیل، مبارزه با خرافات و انحرافات، احیای شریعت و نفی غربزدگی باشد، همگی سلفی باشید و اگر به معنای تعصب، تحجر و خشونت میان ادیان الهی یا مذاهب اسلامی باشد، با نوگرایی،سماحت و عقلانیت که ارکان تفکر و تمدن اسلامی اند سازگار نخواهد بود و خود باعث ترویج سکولاریزم و بی دینی خواهد شد.

سلفی های تکفیری، کسانی غیر از خودشان و نگاهشان، سایر مردم را تکفیر و همه را کافر می پندارند و بیشترین نقطه در گیری این سلفی ها با باطن گرایی و ولایت است که مصداق ویژه آن می شود شیعیان.

مصداق عینی و بارز این دسته از گروه های سلفی داعش است که هم اکنون در عراق و سوریه و دیگر بلاد اسلامی در حال جنایات انسانی هستند. صد البته سر منشاء تفکرات این گروه سلفی تکفیری، تفکرات ابن تیمیه و وهابیت خبیث به سرکردگی رژیم پادشاهی عربستان سعودی است.

موسس داعش، ابوبکر البغدادی است. وی از اعضای القاعده بود که در سال 2004 به مدت یک سال بازداشت شد. سپس آزاد و دوباره از سال 2005 تا اواخر 2009 بازداشت بود. سال 2010 رهبری القاعده عراق را عهده دار شد و گروه موسوم به دولت اسلامی عراق را رهبری کرد. در سال 2012 وارد سوریه شد و توانست بخش های زیادی از سوریه را تصرف کند و دولت اسلامی عراق و شام را به نام داعش تشکیل دهد.،او توانست بخش زیادی از نیروهای النصره و بسیاری از گرو های تروریستی دیگر را تحت نفوذ خود درآورد و در حرکت اول، یک ارتش مجهز 40 هزار نفری درست کرد.

امروز داعش متاسفانه چند هزار کیلومتر مربع از خاک سوریه و عراق را به هم وصل کرده است. بیشتر از سی، چهل کشور دنیا مساحت دارد روزانه با کمک ترکیه، نفت را می فروشد. به موصل که حمله کرد، 420 میلیون دلار از بانک موصل به غارت برد و درآمد چند میلیارد تومانی پیدا کرده است.

چه باید کرد؟

امروز فرصت و ضرورت تاریخی و بسیار خوبی برای وحدت جهان اسلام فراهم شده است و دو عامل ضد وحدت هستند که باید با آنها مبارزه (اعم از فرهنگی، امنیتی و...) کرد:

عامل اول، جریان تکفیری و عامل دوم، افراطی های شیعی یا همان شیعیان انگلیسی هستند.

وارد شدن به دعواهای شیعی_سنی یعنی یارکشی برای داعش و دیگر گروه های تکفیری یعنی  تغییری خط مقاومت که همین مساله به تنهایی می تواند زیان های بسیار زیادی را به دنیا ی اسلام وارد نماید.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار