https://telegram.me/chashmnewss
14. اسفند 1395 - 13:40   |   کد مطلب: 4234
چشم نیوز:همایش کارآفرینی در دانشکده علوم اجتماعی کرمانشاه با حضور علیرضا نوروزی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران برگزار شد.
 دانشگاه نسل سوم دانشگاهی است که علاوه بر کارهای آموزشی و پژوهشی به دنبال کارآفرینی باشد

به گزارش چشم نیوز، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به مشکلات کنونی دانشگاه‌ ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اشتغال، اظهار داشت: به نظر می‌رسد سمت و سو دادن دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های کارآفرین می‌تواند بسیاری از مشکلات کنونی دانشگاه‌ها را مرتفع کند.

دکتر علیرضا نوروزی در همایش کارآفرینی برای کارشناسان و متخصصان علم اطلاعات و دانش‌شناسی که امروز(14 اسفند) در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه رازی برگزار شد، از اشباع بازارکار به عنوان یکی از چالشهای پیش‌روی دانشگاه‌ها یاد کرد و تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید چاره‌اندیشی کرده و برای حل مشکلات خود فکری بکنند.

عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه عدم هماهنگی بین رشته‌های دانشگاهی با نیازهای جامعه دانشگاه‌ها را به فکر تغییر و تحول انداخته است، اضافه کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی مشکل اشتغال دارند و با نگاه و تفکر کلیشه‌ای نمی‌توان مشکلات دانشگاه‌ها را مرتفع کرد.

وی خاطر نشان کرد: کاهش بودجه‌های تحقیقاتی و کاهش حمایت مالی دانشگاه‌ها از سوی دولت از دیگر مشکلات کنونی دانشگاه‌ها می باشد.

وی در ادامه کارآفرینی را موتور محرکه توسعه اقتصادی عنوان کرد و افزود: امروز نفوذ کارآفرینی در جامعه محسوس است و  توسعه پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد قسمتی از برنامه‌های دانشگاه‌ها برای حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین است.

نوروزی با اشاره به نقش دانشگاه‌های کارافرین در توسعه اقتصادی ادامه داد: دانشگاه های نسل سوم که دانشگاه های کارآفرین نامیده می‌شوند دانشگاه هایی هستند که علاوه بر کارهای آموزشی و پژوهشی به دنبال کارآفرینی هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های نسل سوم به دنبال جهانی شدن هستند، بیان داشت:راهکار اصلی حل مشکلات کنونی دانشگاه ها را سمت و سو گرفتن آنها به سمت دانشگاه های کارآفرین دانست.

عضو انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران در ادامه به بیان توضیحاتی در مورد دو نسل دیگر دانشگاه‌ها پرداخت و افزود: دانشگاه های نسل اول دانشگاه‌های سنتی بودند که تنها هدف آنها آموزش و پرورش افراد متخصص بود و بیشتر روی مسائل ملی کار می کردند.

وی ادامه داد: دانشگاه های نسل دوم نیز دانشگاه‌هایی بودند که به سمت کارهای پژوهشی رفته و در کنار آموزش به کارهای پژوهشی و کشف حقیقت نیز اهتمام داشتند.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار