https://telegram.me/chashmnewss
13. بهمن 1395 - 9:34   |   کد مطلب: 4125
گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین اسماعیلی، یکی از محققان تنظیم تفسیر تسنیم:
تفسیر تسنیم مدرن و جامع نگر می باشد
چشم نیوز: عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن گفت: در تفسیرتسنیم به تییین مشربهای مختلف اعم از کلامی، عقلی، عرفانی پرداخته شده است و نیز می کوشد مدرن و جامع نگر باشد.
تفسیر تسنیم مدرن و جامع نگر می باشد

به گزارش چشم نیوز، حجت الاسلام  اسماعیلی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن ویکی از محققان در تهیه و تنظیم تفسیر تسنیم  در گفت و گواز فرآیند این تفسیر به پرسش های مطرح شده در خصوص اهمیت کتاب تفسیر پاسخ داد.

سوال: در مورد مولف تفسیر تسنیم، آیت الله جوادی آملی و وجه تسمیه و هدف از تألیف این تفسیر، شرح مختصری بیان فرمایید.

 با تشکر از شما بزرگواران که خدمتگزار قرآن هستید . در مورد معرفی مختصری از آیت الله جوادی آملی حفظه الله به اختصار عرض می کنم که ایشان یکی از مفسران بزرگ معاصر هستند که علاوه بر تفسیر در علوم مختلفی مانند فلسفه، فقه و اصول و عرفان اسلامی صاحب نظر اند و آثار و فعالیت های مختلفی در این عرصه ها داشته اند. ایشان در طی نیم قرن اخیر به تدریس فقه، اصول، تفسیر، فلسفه و عرفان در شهر مقدس قم شاگردان زیادی را پرورش داده اند و از جمله شخصیت های علمی و سیاسی جهان اسلام به شمار می روند. در عرصه قرآن کریم علاوه بر تدریس تفسیر تألیفات متعددی دارند که مهمترین آنها تفسیر گرانسنگ تسنیم است.

در مورد وجه تسمیه این تفسیر، نام این اثر از آیه‌ي 27 سورۀ «مطففین» گرفته شده است. تاکنون مقالاتی در معرفی این اثر در مجلات فارسی داخل کشور به قلم برخی از شاگردان آیت الله جوادی آملی انتشار یافته است.

اما در مورد هدف از نگارش این تفسیر، این تفسیر تکمله ای بر المیزان است با توجه به آنکه مفسر گرانقدر آن از شاگردان علامه طباطبایی (رحمه الله) است سبک و شیوه آن بسیار به المیزان نزدیک است.

سوال:  روش و رویکرد این تفسیر را بیان نموده و هر یک را شرح دهید.

همان طور که عرض کردم روش و رویکرد این تفسیر همانند مشرب تفسیری علامه طباطبایی (رحمه الله) است که روش غالب در آن، روش قرآن به قرآن است، البته در این تفسیر به برخی موضوعاتی که در المیزان به آنها متعرض نشده است، توجه ویژه ای شده است، مانند بحث فقهی در آیات الاحکام که در تفسیر المیزان به آنها پرداخته نشده است و نیز در تفسیر تسنیم به نکات عرفانی آیات نیز توجه شده است و این مطالب را ذیل عنوان اشارات و لطایف آورده است.

 در مورد فرآیند کلی تألیف این تفسیر و مراحل آن شرح دهید.

 مراحل کلی تألیف این تفسیر به این شکل است که ابتدا مباحث مطرح شده تفسیر آیت الله جوادی آملی که در درس تفسیر ایشان که از سال 1361 شمسی در حوزه علمیه قم شروع شده است، این مطالب را تایپ می کنند، سپس این مطالب توسط برخی از محققان باز بینی می شود و از حالت گفتاری به حالت نوشتاری در می آید، سپس از لحاظ غنی سازی منابع تکمیل می گردد و در نهایت پس از ویرایش نهایی حضرت استاد آیت الله جوادی آملی دوباره کار را کنترل می کنند و پس از آن آماده چاپ می شود.

سوال:  تا کنون چند جلد از این تفسیر چاپ و نشر پیدا کرده است؟

 تا مهر ماه 95 چهل جلد از این تفسیر گرانسنگ چاپ شده است که جلد چهلم آن به تفسیر آیات 1 تا 94 سوره مبارکه یوسف پرداخته است.

سوال:  مخاطب این تفسیر کدام قشر جامعه می باشد؟

 این تفسیر برای عموم مخاطبان قابل استفاده است، هر چند با توجه به مطالب علمی و دقیقی که در آن مطرح شده است می توان گفت برای محققان و کسانی که متخصص در تفسیر و علوم قرآن باشند بیشتر مفید باشد.

سوال:  نقاط قوت و ضعف این تفسیر را بیان فرمایید؟

تفسیر تسنیم از نقاط قوت فراوانی برخورد است، همانطور که عرض شد این تفسیر تکلمه ای بر المیزان است و برخی مطالبی که المیزان به آنها اشاره نکرده را متذکر شده است، در این تفسیر به تییین مشربهای مختلف تفسیر اعم از کلامی، عقلی، عرفانی پرداخته شده است و نیز می کوشد مدرن و جامع نگر باشد. تفسیر تسنیم از خود ابتکاراتی دارد. در این تفسیر پس از ذکر آیه به جای ترجمه گزیده تفسیری ذکر می شود که خلاصه ای از مطالب تفسیری آن آیه است، سپس به موضوعاتی مانند تناسب آیات، شرح لغات، شأن نزول و تفسیر محتوایی آیه پرداخته می شود و در پایان لطایف و اشارات و نیز روایات تفسیری بیان می شود.

اما در مورد نقاط ضعف، برخی محققان این تفسیر را مورد نقد و بررسی قرار داده اند و شاید بتوان گفت یکی از نقد هایی که بر این تفسیر وارد است این است که این تفسیر در برخی موارد بسیار طولانی بحث کرده است و همین باعث شده است که حجم تفسیر بسیار زیاد شود به طوری که پیش بینی می شود کل تفسیر بالغ بر صد جلد باشد.

ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید در پایان اگر نکته خاصی مد نظرتان هست بیان بفرمایید.

بنده هم از شما بزرگواران که زحمت کشیدید و این مصاحبه را انجام دادید تشکر می کنم امیدوارم همواره در سایه قرآن کریم باشد. در پایان عرض کنم این تفسیر یکی از بهترین تفاسیر معاصر ماست و با توجه به جایگاه علمی بالایی که مفسر آن دارد و نیز مطالب دقیقی که ارائه داده اند برای دانشجویان و محققان بسیار قابل استفاده است و علاوه بر بیان مطالب علمی از برجستگی های آموزنده این تفسیر روش اخلاقی طرح مباحث آن است و ادب کلام نماینگر ادب و اخلاق متکلم است و این تفسیر مظهر ادب قرآنی است لذا در بیان نقد دیدگاه های دیگران با رعایت حریم علم و حرمت عالم حرکت کرده است و این خود نمونه ای بارز از تفسیر عملی قرآن است.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار