https://telegram.me/chashmnewss
22. دى 1395 - 10:21   |   کد مطلب: 4051
چشم نیوز: سابقه توجه اقتتصاد دانان غربی به الگوی مصرف تنها به دویست و اندی سال پیش بر می گردد. حال آنکه دین جامع و مانع اسلام حدود 15 قرن پیش برنامه و طرح جامعی در الگوی مصرف ارائه داده است که با کنکاشی در منابع و آموزه های آن می توان به الگوی بی نظیر در مصرف دست پیدا کرد.
سعادت واقعی در پیروی از مکاتب پر مدعا اما پوچ و بی اساس غربیان نیست

به گزارش چشم نیوز، زهرا کریمی در گفت و گوی اختصاصی اظهار داشت: هر الگویی، وابسته به جامعه و گروه پیرو است. این وابستگی در قالب تناسب همه  جانبه با ایده ها، باید و نباید ها و مفروضاتی است که در فکر و ذهن افراد آن جامعه وجود دارد.

کارشناس مذهبی گفت: الگو یا مدل، مبتنی بر مفروضاتی است  که در فکر و ذهن یک فرد یا جامعه ریشه دارد، زمانی که این مفروضات تبدیل به مدل می شود، آن مفاهیم مهندسی شده اند و این زمانی است که باورها در قالب و شکل و اندازه قرار بگیرد.

 وی افزود: برای مهندسی فرهنگ اقتصاد اسلام، بایستی به منابع و آموزه های دینی رجوع و اصول اساسی آن را استخراج و به ذهن همه ی افراد جامعه منتقل کنیم.

کریمی تأکید کرد: غایت اسف بار پروسه ی اقتصادی دنیای غرب که جز افزایش اختلافات طبقاتی و تحقیر بیش از پیش ارزش انسانی نیست، باید تلنگری باشد برای بیداری از این خواب که سعادت واقعی هنوز در پیروی از مکاتب پر مدعا اما پوچ و بی اساس غربیان است.

کارشناس مذهبی تصریح کرد: سابقه توجه اقتتصاد دانان غربی به الگوی مصرف تنها به دویست و اندی سال پیش بر می گردد. حال آنکه دین جامع و مانع اسلام حدود 15 قرن پیش برنامه و طرح جامعی در مصرف ارائه داده است که با کنکاشی در منابع و آموزه های آن می توان به الگوی بی نظیر در مصرف دست یافت که محوریت آن حفظ شخصیت انسان و تمام اهداف و آمال و جوانب انسانی اوست.

وی بیان داشت: وفور نعمت و بسیاری امکانات اگر با ضعف ایمان و اخلاق انسان همراه باشد او را دچار افراط مست گرایانه ای می نماید. اگر مدیریت ضعیف خانواده با این طرز تفکر که اموال کثیر آن ها پایان ناپذیر است، همراه گردد دامن فرد آلوده به گناه اسراف و تضییع مال زیاد می شود .حال آنکه این امر با نهی شدید ائمه(ع) مواجه شده است.

کریمی گفت: یکی از زمینه های ضروری در شکل گیری هر گونه خصلت اخلاقی از جمله اسراف، خانواده است. فراهم شدن بستر رشد یک رذیلت را از کمترین حد تا بالاترین حد  آن رشد خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد:از جمله روایاتی که محل بروز کمترین حد اسراف را  معرفی می کند ازامام صادق(ع) است که می فرماید:  کمترین اسراف آدمی آن است که که ته مانده آب را دور بریزد و لباس بیرون خود را دم دست و در خانه و وقت کار بپوشد. پس باید با استمداد از این دستورات نورانی زمینه پیشگیری از اسراف را فراهم نمود.

 

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار