https://telegram.me/chashmnewss
17. مهر 1395 - 10:52   |   کد مطلب: 3837
چشم نیوز: اینترنت طی سالهای اخیر چنان در جامعه جوان مورد توجه قرار گرفته است . شاید بتوان گفت این محبوبیت موجب شده است بسیاری از ارتباطات اجتماعی جوانان دستخوش ناملایماتی گردد و غرق شدن در دنیای فضای فرصت کار و تحصیل بهینه را از جوانان سلب کرده به طوری که یک جوان از آغازین ساعات روز تا ساعات پایانی شب مشغول وبگردی و یا چت کردن در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است که خود جای تامل دارد.

به گزارش چشم نیوز، امروزه اینترنت وتأثیرات آن بعنوان رسانه ای نوین ازسوی بسیاری از افراد جامعه خصوصا جوانان و نوجوانان مورد توجه قرارگرفته است ؛ورود تکنولوژی های جدید اطلاعاتی و ارتباطی (ICT) مانند اینترنت و موبایل به زندگی جوانان در سال های اخیر، تأثیراتی بر نگرش، هویت و سبک زندگی آنها داشته است.در همین زمینه میزگردی را با عنوان«فضا اینترنت خوب یا بد؟!» و با حضور چند تن از دانشجویان انجام دادیم که در پی می آید:

 

جایگاه  اینترنت در بین نسل جوان را چگونه می بینید؟

 

رقیه جمالی25 ساله دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه و کلام اسلامی:

 

استفاده از گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی در بین جوانان ایرانی به طرز باورنکردنی رو به افزایش است به طوری که ارتباطات تلفنی حتی شاید به دست فراموشی سپرده شده و فضای مجازی و چت و نوشتار در گروه های اجتماعی جای خود را به خوبی در بین جوانان باز کرده است، چت و پیام کوتاه، هر دو قابلیت هایی هستند که امکان ارتباط سریع و آسان را فراهم می کنند.

 

شیرین عرفانی28ساله دانشجوی کارشناسی الهیات:

 

به نظر من استفاده از فضای مجازی در حال حاضر رشد بسیار پرشتابی را در کشور دارد طی می کند به طوری که استفاده از اینترنت نه تنها در بین جوانان که در همه سنی در جامعه ما افزایش یافته است به نحوی که شاهد هستیم اغلب افراد به خصوص نسل جوان روز خود را با اینترنت آغاز می کنند و حتی تا پاسی از شب هم در اینترنت هستند .حالا بعضی از این زمان ها بسیار مفید هستند ولی اغلب آنها تنها جهت سرگرمی و وقت گذرانی است.
 

مسعود حضرتی26 ساله دانشجوی متارلوژی:

 

اینترنت به نظر من برای بعضی افراد از نان شب هم واجب تر شده. شاید بتوان گفت که درصد خیلی خیلی زیادی از افراد جامعه ما بیشتر اوقاتشان را در اینترنت سپری می کنند .

جایگاه اینترنت در بین نسل جوان هم به طرز بسیار عجیبی محبوب است و شاید بتوان گفت کمتر جوانی است که ساعات زیادی از وقت خود را در شبانه روز در شبکه ها ی اجتماعی و سایت های مختلف سپری نکند.

 

 

یزدان مصدری21 دانشجوی زبان وادبیات انگلیسی:

 

استفاده از اینترنت به نحو بسیار چشمگیری در بین ایرانیان افزایش یافته است .حال استفاده از اینترنت چه به صورت بهره گیری از سایت های مختلف و یا به صورت حضور در شبکه های اجتماعی در بین نسل جوان حضور پررنگی دارد وبیشتر افراد بیشترین زمان ممکن را به گردش در فضای مجازی واینترنت اختصاص می دهند که مقداری از آن مفیدو بقیه هدر دادن وقت است.همچنین استفاده از گوشی های هوشمند خود موجب شده زمان بسیار زیادی از وقت یک جوان در فضای مجازی صرف شود بی آنکه خودش بداند دارد چه بلایی بر سر فرصت های جوانی اش می آورد.

 

حمید سمایی 30 ساله دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزا وجرم شناسی:

 

در برخي تحقيقات، افراد علل گرايش به اينترنت را، احساس راحتى با آن و برقرارى روابط آسان با ديگران ذكر کرده‌اند، ولى بايد توجه داشت كه صرف وقت زياد و سرگرمى با فعالیت‌های بيهوده، داراى عواقب و پيامدهاى منفى بسيارى است

.

به نظر می‌رسد كه يكي از عواملي كه می‌تواند در وابستگي به اينترنت نقش داشته باشد ویژگی‌های شخصيتي باشند. استفاده از اینترنت به‌عنوان ابزاري براي گریز از مشکلات، کاهش احساس ناامیدي، اضطراب و افسردگی یا صرف وقت زیاد در اینترنت با هدف خاص یافتن دوستان مجازي به‌منظور رسیدن به امور خیالی و رؤیایی که در زندگی واقعی ممکن نیست، توسط عده‌ای از معتادین به اینترنت عاملی براي وابستگی به اینترنت است.

 

دلایل افزایش استفاده از اینترنت در بین جوانان چیست؟

 

جمالی: استفاده از اینترنت، یكی از جلوه‌های آشكار دنیای مدرن و ابزاری مهم برای آموزش نسل‌نو به‌شمار می آید. اینترنت در همه جا حضور دارد: در خانه، در مدرسه، و حتی در مراكز خرید و... همین امر هم موجب شده که بسیاری از فعالیت های روزمره افراد به اینترنت بستگی داشته باشد و موجب ا فزایش استفاده از اینترنت گردد

 

همچنین تلفن همراه به عنوان ابزار نوين اطلاع رساني علاوه برداشتن كاربردهاي گسترده در حوزه هاي گوناگون اطلاع رساني، ارتباط دهي، تداوم بخشي، مفرح ساز موجب شده که استفاده از اینترنت گسترده شود.

 

عرفانی:عصر حاضر عصر مطبوعات، رسانه هاي گروهي و ارتباطات است. دنياي كنوني ما عصر تاخت و تاز وسايل ارتباط جمعي ازجمله راديو، تلويزيون، ماهواره، تلفن همراه و اينترنت مي باشد. جوان امروز ديگر محدوديت هاي گذشته را ندارد. هر لحظه در هر كجا كه باشد مي تواند با هر نقطه اي از جهان كه بخواهد ارتباط برقرار كند به همین دلیل استفاده از اینترنت بسیار وسیع شده است  و نیز استفاده از اینترنت در تحقیق و پژوهش های دانشجویی را هم نباید نادیده گرفت که باعث می شود یک جوان وقت بسیار زیادی را در این فضا صرف کند.

 

حضرتی: امروزه روش های ارتباطی با دیگران از طریق اینترنت افزایش یافته است. پست الکترونیک، پیام های کوتاه، چت روم ها، وب پایگاه ها و بازی ها، روش هایی برای گسترش و حفظ روابط اجتماعی شده اند. شبکه‌های اجتماعی، نسل جدیدی از پايگاه‌هايي هستند که این روزها در کانون توجه کاربران شبکه‌های جهانی اینترنت قرار گرفته‌اند. این‌گونه پايگاه‌ها بر مبنای تشکیلات آنلاین فعالیت می‌کنند و هر کدام دسته‌ای از کاربران اینترنتی با ویژگی خاص را گرد هم می‌آورند. شبکه‌های اجتماعی را گونه‌ای از رسانه‌های اجتماعی می‌دانند که امکان دستیابی به شكل جدیدی از برقراری ارتباط و به اشتراک‌گذاری محتوا در اینترنت را فراهم آورده‌اند.

 

مصدری: امروزه اعتیاد به استفاده از سایت ها و همچنین شبکه های اجتماعی در بین جوانان بطور چشمگیری افزایش یافته است و این سایت ها به دلیل برخی جاذبه های گذرا و آنی نظیر جاذبه های جنسی، سرگرم کننده، تفریحات ناسالم و حتی غیر اخلاقی، دوستی ها و دلبستگی های ناپایداری را بین آنها ایجاد که این نوع ارتباطات آنها را با وابستگی های روانی، احساسی و عاطفی اعتیادگونه درگیر می کند. همین امر موجب شده که تعداد بسیار زیادی از جوانان درگیر اینترنت شوند و اینترنت به جزو لاینفک زندگی آنان مبدل شود.

 

سمایی:به نظر من بالا رفتن سن ازدواج در بین جوانان جامعه می تواند عامل اصلی گرایش آنها به استفاده از فضاهای مجازی باشد. اما شکست‌های عاطفی و زناشویی، عدم فضای باز فرهنگی برای مطرح کردن خواسته ها و مشکلات اجتماعی، بی عدالتی ها، تبعیض جنسیتی، عدم آشنایی با مهارت های زندگی، رشد بی انگیزگی، ضعف ارتباطی بخصوص با اعضای خانواده و در نهایت رواج فردگرایی یا زندگی های مجردی می تواند از مهم ترین دلایل استفاده زیاد از شبکه های مجازی و اینترنت در بین جوانان و نوجوانان باشد.

 

به نظر شما استفاده از اینترنت فرصت است یا تهدید؟

 

جمالی: طبعاً، استفاده از این خدمات اینترنتی همانند هر فناوری نوین دیگر، هم اثرات مثبت و هم اثرات منفی بر زندگی فردی و اجتماعی نسل جدید می گذارد. از جمله اثرات مثبت آن، راحت‌تر شدن تعاملات بین فردی و افزایش سرعت تبادل اطلاعات است؛ اما از بین اثرات منفی فناوری اینترنتی، شاید مهم‌ترین آن ایجاد پدیده اعتیاد به اینترنت باشد.

 

 به نظر من بیشترین تاثیر استفاده زیاد از اینترنت شامل انزواى اجتماعى- به هم خوردن روابط كارى-ایجاد خشونت ومشکلات اخلاقی علی الخصوص در میان نسل جوان و ... است.

 

عرفانی:در صورت استفاده درست از اینترنت این فناوری اثرات مثبتي دارد. با رعايت نكاتي هنگام استفاده از اینترنت مي‌توان مطمئن شد كه استفاده از اینترنت زندگي  جوانان را در حال و آينده بهبود مي‌بخشد. از آن‌جایي كه اینترنت در همه‌ جاي زندگي حاضر است، مهم است كه بفهميم چگونه اين تكنولوژي مي‌تواند رشد و تكامل دانش‌آموزان را بهبود ببخشد يا منحرف كند.

 

در واقع می شود گفت که اینترنت هم مفید است و هم مخرب. باید دقت داشت که چگونه از اینترنت استفاده کرد. اگر استفاده از اینترنت به حد متعارف و در راستای کسب علم ودانش باشد بسیار هم مطلوب است اما سیر کردن بی هدف در شبکه های اجتماعی و اینترنت موجب مشکلات زیادی می شودکه اعتیاد به اینترنت وعواقب آن مهمترین آسیب آن است.

 

حضرتی:استفاده صحیح از اینترنت سبب رشد علم ودانش در افراد می شود مثلا برای دانشجویان که برای کارهای پژوهشی از اینترنت استفاده می کنند بسیار خوب است اما در بين مسائل و مشكلات رواني اجتماعي جوانان استفاده‌ی بیش از حد از اينترنت از موارد مهم و اساسي است كه مانند تمام اعتيادهاي ديگر با علائمي از قبيل اضطراب، احساس تنهايي، افسردگي، كج‌خلقي، ضعف اعتماد به نفس و ... همراه است. اين نوع اعتياد نيز نه فقط پيامدهاي رواني اجتماعي دارد، بلكه در جنبه‌هاي جسمي، مالي و فرهنگي نيز آسيب‌هاي زيادي را بر جوانان تحميل مي‌كند. نبود روابط پایدار و صمیمی با دیگران، نداشتن اعتماد به نفس و به طور کلی، شکست در عرصه‌های گوناگون زندگی، زمینه را برای گرایش دانش‌آموزان به اینترنت فراهم می‌کند.

 

 

مصدری: فضای مجازی در واقع امکان بسیار خوبی را جهت افزایش و ارتقای معلومات فراهم کرده است ضمن اینکه جذابیت های اینترنت توانسته طی سالهای اخیر بسیاری از جوانان وحتی نوجوانان را جلب کند.

 

استفاده‌ی كنترل نشده از اینترنت به‌ويژه وقتي با ديگر فناوري‌ها از قبيل تلفن همراه باشد فرد را در معرض خطر اثرات مضر آن بر تكامل فيزيكي، اجتماعي و رواني قرار مي‌دهد كه از آن‌ها مي‌توان به مشكلات بينايي، صدمات سيستم اسكلتي، چاقي، اثر بر مهارت‌هاي اجتماعي، مشكلات ارتباطي در خانواده و اعتياد الكترونيكي اشاره كرد.در مقابل استفاده بهینه از وقت-هزینه و ... از مزایای استفاده از اینترنت واین خدمات است که بایستی به جای خود و درست مورد استفاده قرار گیرد تا موجب بهبود فعالیت ها و افزایش بهره وری هم بشود ضمن اینکه آموزش یکی از مهمترین مسایلی است که در خصوص اینترنت و استفاده از آن باید به نسل جوان مورد توجه قرار داد.

 

سمایی:استفاده صحیح از اینترنت تبعات بسیار مثبتی را دارد که همه بر آن واقفیم اما متاسفانه در حال حاضر استفاده از اینترنت دارد به سمت استفاده نابجا می رود.اينترنت و استفاده نابجا از آن موجبات به وجود آمدن معضلاتي چون اعتياد اينترنتي، دوست يابي اينترتي و جرايم سايبري شده است. با پيچيده تر شدن روابط اجتماعي و افزايش روزافزون وسايل ارتباطي از جمله اينترنت موجب خارج شدن روابط افراد خانواده از حالت ساده چهره به چهره يا تلفني و تغيير شكل آن در قالب شكل گيري روابط پيچيده تري به طور غيرمستقيم شده است و از آنجا كه در اين گونه روابط طرفين به درستي نمي توانند هويت يكديگر را شناسايي كنند، همين امر زمينه جرايم و سوء استفاده هاي اينترنتي مي شود چیزیکه در اين ميان مي تواند آسيب هايي را به جامعه وارد کند.

 

همچنین استفاده ناصحیح دختران و زنانی که برنامه مشخصي براي گذران اوقات فراغت خود ندارند و مراجعه به اين نوع سايت‌ها يك نوع تفريح و سرگرمی برای آنها محسوب مي‌شود بسیار باید مورد توجه قرار گیرد چرادر واقع دختران به دلیل برخی محدودیت های اجتماعی که در فضای واقعی جامعه با آن روبرو هستند، فضای مجازی را محیطی امن برای جبران کاذب این محدودیت ها می دانند در نتیجه بیشتر از پسران به استفاده از آن اعتیاد پیدا می کنند که این یک تهدید است و در بسیاری از موارد موجب مشکلات جدی را برای آنان شده است.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار