https://telegram.me/chashmnewss
14. تير 1395 - 9:01   |   کد مطلب: 3389
چشم نیوز: یکی از مهمترین ویژگی های تهاجم فرهنگی وجنگ نرم علیه انقلاب اسلامی وحاکمیت جمهوری اسلامی ایران ، استفاده از انواع واقسام ترفند های شبهه افکنی و تضعیف مبانی اعتقادی وسیاسی نیروهای فعال جامعه بخصوص دانشجویان است.

به گزارش چشم نیوز،آنچه در دیدارهای رمضانی مقام معظم رهبری(حفظه الله) با اقشار مختلف بسیار مورد تاکید قرار گرفت تشدید جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران بخصوص در فضای مجازی و علیه  نسل جوان انقلاب اسلامی بود در مصاحبه ای  با غلامرضا بدری منش کارشناس ارشدعلوم سیاسی به یکی از مهمترین ابعاد جنگ نرم یعنی شبهه افکنی و هجمه وسیع تفکرات التقاطی  دشمنان انقلاب اسلامی  پرداخته ایم که در ذیل می آید:

 

بسیاری از صاحب نظران سیاسی و فرهنگی بر این باورند که دشمنان انقلاب اسلامی در سالهای اخیر بر شدت تهاجم  علیه مبانی فکری فرهنگی وسیاسی نظام اسلامی افزود ه اند انگیزه های  عاملان و ماهیت و شکل این تهاجم چگونه است؟

 

بررسی گستره جریانات فکری و فرهنگی جامعه چه در بستر تعاملات  حقیقی و رودروی مردم  و چه  در فضای مجازی و رسانه های نوظهور که در سالهای اخیر نقش مهمی در ارتباطات اعضاء جامعه  به خصوص جوانان داشته است ،  تهدیدات و طرح ریزی ها علیه حاکمیت اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران را  به روشنی مشخص می سازد. این  نگرانی و حساسیت در سخنان و هشدارهای بزرگان دینی و  دلسوزان فرهنگی کشور بصورت مکرر و معنا داری  در فرصت های گوناگون بیان می گردد.بعنوان نمونه  می توان به برخی از این هشدارها  در سالهای  اخیر اشاره کرد.

الف) در هیچ برهه ای از تاریخ ، زمینه پیشرفت علم و تحقیقات تا این حد و به موازات آن راه سقوط و انحطاط  با این سرعت فراهم نبوده است.[1] از زمان خلقت حضرت آدم تاکنون در هیچ برهه ای انسانها به اینگونه در معرض گمراهی نبوده اند.[2]

ب) اکنون انواع شبهه افکنی‌ها به وسیله‌ رسانه‌های مختلف صورت می‌گیرد؛ از سوی دیگر دشمنان اصرار دارند که مذاهب ساختگی، عرفان‌های کاذب و مذاهب گمراه را تبلیغ، ترویج و حمایت کنند،دشمنان از این راه می‌خواهند عقاید مردم به ویژه جوانان را تضعیف کنند.[3]

 

ج) شدت جنگ نرم دشمن نسبت به  سال های گذشته چند برابر شده است.[4]

 

فضای مجازی در افزایش شبهات دینی تاثیر فراوانی دارد و انگیزه های سیاسی برای تزریق افکار منحرف و غلط در ذهن جوانان وجود دارد. این میدان، میدان واقعی جنگ است  ... باید مسلح و آماده، وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شد.[5]

 

این همه سؤال در دنیا و در مسائل گوناگون مطرح است ؛ پاسخ ما چیست؟ نه باید غائب باشیم، نه باید منفعل باشیم ؛ هر دو ضرر دارد. فکر نو لازم است، پاسخ به نیازهای نو به نو لازم است که دارد مثل سیل در دنیا مطرح می شود، باید شما برایش جواب فراهم کنید. باید پاسخ قوی، منطقی و قانع کننده بیاورید وسط. باید پاسخها در دنیا مطرح شود.[6]

 

برای مواجهه با کسانی که حاضر نیستند شکوه و عظمت اسلام عزیز و مسلمانان و کشور ما - ایران - را ببیند، خود را از همه جهت بسازید و آماده کنید اینها ضربه می زنند و شبهه ایجاد می کنند؛ اما شما مثل کوه باید خود را در مقابلشان مستحکم نمایید و بایستید و دشمن را ناکام کنید.[7]

 

باید با نوآوری، روز آمدی، پرهیز از یکنواختی، جاذبه نماز جمعه را به عنوان یک نعمت الهی در دلهای علاقمند مردم و جوانان بیشتر کرد و ضمن پاسخ به شبهات، پیوند قلبی و معنوی آحاد جامعه و مردم با نظام و مسؤولان را حفظ و تقویت کرد.[8]

 

یکی از مهمترین ویژگی های  تهاجم فرهنگی وجنگ نرم  علیه انقلاب اسلامی وحاکمیت جمهوری اسلامی ایران ، استفاده از انواع واقسام ترفند های  شبهه افکنی و تضعیف مبانی اعتقادی وسیاسی نیروهای فعال جامعه بخصوص دانشجویان  است.

 

اگر چه تنوع و گوناگونی در انتشار شبهات بسیار زیاد است و در عرصه های مختلف اعتقادی فرهنگی اقتصادی وسیاسی شبهه افکنی می گردد اما همگی با استفاده از کارکرد شبهه که همان در تعریف آن است  بدنبال ایجاد تردید و ابهام در چارچوب فکری مخاطب است و  مقصد نهایی آنها شبیه نمودن باطل با حق و سلب فدرت تمیز حق وباطل از هم است.

 

اهداف  تقابل علیه مبانی فکری و فرهنگی وسیاسی  علیه نظام اسلامی از طریق شبهه افکنی چیست؟

 

از مهمترین اهداف این طرح ریزی معاندان می توان به هویت زدایی از نسل های جوان انقلاب و قطع پیوند نسل حاضر در مبارزات اولیه با نسل های دوم وسوم وآتی انقلاب است بصورتی که گذشته تاریخی خود را فراموش کرده و یا با آن احساس عدم تقارب وبیگانگی کنند.آنان در ابتدا و مرحله به مرحله به خلا ایدوئولوژیک در مبانی فکری جوانان پرداخته و در مراحل نهایی تفکرات غربگرایانه وارداتی همچون سکولاریسم و لیبرالیسم و... را  مناسب قرار دادن در این خلا ایدئولوژکی معرفی می کنند.

 

یکی دیگر از اهداف مهم آنان تضعیف روحیه مقاومت و ظلم ستیزی با خلط  حق و باطل و تردید در اعتقادات مردم است . در نهایت هدف غایی دشمنان نظام اسلامی  بی اعتمادی به حاکمیت اسلامی و تضعیف مقبولیت آن در بین آحاد جامعه وسیاه نمایی گسترده علیه نظام  و بحرانی نشان دادن همه مقاطع حیاتی نظام اسلامی و القاء فضای یاس وناامیدی در بین مردم است.

 

زمینه های آسیب پذیری در مقابل شبهات فکری استکبار جهانی و نظام سلطه و رسانه های گسترده آنان چیست ؟

 

از مواردی که باعث آسیب پذیری در مقابل شبهات می شود می توان به ضعف اطلاعات و آشنایی و تسلط بر مبانی صحیح اعتقادی اسلام و نبود قدرت استدلال وتحلیل اشاره نمود همچنین عواملی نظیر انگیزه های عاطفی و تعلقات و حب و بغض های خویشاوندی ، قومی و دوستانه  ویا اعتماد مطلق به برخی از افراد و خصوصا چهره های برتر سیاسی وعلمی  را می توان ذکر کرد. در بعضی موارد هم ضعف اخلاقی و نقص و  کاستی های رفتاری و  تغییر اولویت های زندگی و دور شدن از سبک زندگی اسلامی  باعث تغییر تدریجی انگیزه ها و علایق  وگرایش به مادیات و دنیا دوستی و حب به جاه و مقام و ثروت موجب تغییر گفتمان انقلابی واسلامی شده و به موازات آن به  راحتی در مقابل شبهات فکری تاثیر پذیری افزایش می یابد.

 

 

راهکارهای تقویت و استحکام مبانی فکری نسل جوان جهت مقاومت در وهله اول و مبارزه علیه شبهه افکنیها در مراحل بعدی چه عناصری و محورهایی می باشند؟

 

همانطور که قبلا به عوامل آسیب پذیری اشاره نمودم بصورت عملیاتی وساده می توان گفت رفع این عوامل راهکار مقاومت و مبارزه و تقابل با جریان شبهه افکنانه می باشد که  ازمهمترین آنها می توان به این موارد اشاره نمود.

 

1)مطالعه  مبانی اصیل اسلامی و استحکام پایه های اعتقادی با مراجعه به آثار برزگان عرصه علوم اسلامی

 

2)تقویت قدرت استدالال و تحلیل ومباحثه با  مطالعه منابع مرتبط وهمچنین استفاده از پایگاه های اطلاع رسانی  و شبکه های اجتماعی که علیه شبهات در فضای مجازی فعالیت می کنند که آخرین شبهات را مورد نقد قرار می دهند .

 

3) اجتناب از پذیرش آمار وشایعات بدون منبع و فاقد استنادات کافی و مراجعه به منابع رسمی اخبار ، اطلاعات وآمار

 

4) برنامه عملی جهت تقویت مبانی اخلاقی و رفع نقص و کاستیها و عادات بیمار گونه که ساده ترین آن  سستی وتنبلی و عدم تلاش برای نقش آفرینی مثبت در فضای جامعه و دوستان ونزدیکان است.

 

 


[1] سخنرانی علامه مصباح یزدی ، مدرسه علمیه رشد،24/2/1394

[2] سخنرانی علامه مصباح یزدی،طرح ولایت بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد،19/5/1393

[3] سخنرانی آیت الله مکارم شیرازی ، اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین و علمای بلاد ،25/10/1393

[4]سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار استادان دانشگاه‌ها و پژوهشگران،29/3/1395

[5]سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مدیران، مدرسان و طلاب حوزه‌های علمیه تهران،25/2/1395

[6] دیداررهبر معظم انقلاب با علما، فضلا، اساتید، مدیران مدارس و طلاب حوزه علمیه قم، 29/ 07/ 1389

[7] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار علما و روحانیون کرمان 11/ 02/ 1384

[8] دیدارمقام معظم رهبری با هزاران تن از نو نهالان و نوجوانان حافظ و قاری قرآن کریم 26/ 08/ 1380

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار