https://telegram.me/chashmnewss
29. بهمن 1396 - 12:42   |   کد مطلب: 5814
فروش پایان نامه یکی از معضلات دانشگاهی ماست و موجب می شود که خود دانشجو بعد از فارغ التحصیلی تنها دارای یک مدرک علمی باشد بدون اینکه بار علمی کافی و تخصص در رشته تحصیلی اش را کسب کرده باشد.

به گزارش چشم نیوز، چنانچه می دانیم پژوهش یکی از اساسی ترین نیازهای آموزش عالی است و از همین رو ارایه واحدهای پایان نامه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی یک ضرورت به شمار می آید.

در این میان پایان نامه ها باید به سمتی سوق پیدا کند که بتواند نیازهای جامعه را مرتفع کند به نحوی که با بکارگیری یک پایان نامه بتوان معضلی از معضلات جامعه و آن رشته  و موضوع خاص که پایان نامه در آن نگاشته شده است را مرتفع نمود لذا در  در انتخاب موضوع تحقیق ، باید به اهمیت مساله مورد نظر توجه داشت ، تا اگر واجد ارزش و اهمیت کافی نیست ، برای آن انرژی و وقت و بودجه انسانی بدون جهت تلف نگردد. در واقع  ارزش کار محقق در صورتی قابل توجه است که با صرف حداقل زمان و کمترین نیروی انسانی و مالی ، بتواند موفق به کسب بیشترین نتیجه بشود اما متاسفانه طی سال های اخیر شاهدیم که مراکز فروش پایان نامه چه به صورت اینترنتی و چه به صورت حضوری معضلی را در آموزش عالی به وجود آوررده اند و یک دانشجو بدون نیاز به تحقیق و تفحص می تواند به راحتی و تنها با صرف مقداری هزینه پایان نامه راخریداری کند و به استاد تحویل داده و نمره بگیرد!

 

فاطمه مرادی، کارشناس ارشد روان شناسی در این خصوص اظهار داشت: با وجود اینکه بارها نسبت به این مساله هشدار داده شده و این کار غیرقانونی خوانده شده است اما همچنان تعداد اين مراكز به رغم فعاليت غيرقانوني، روبه رشد هستند و با توجه به استقبال دانشجويان از اين دفاتر، فعاليت‌هاي خود را روزبه‌روز گسترش مي‌دهند.

 

وی خاطرنشان کرد: پایان نامه هایی دانشجویی به عنوان مهم ترین اثر یک دانشجو در طول دوره تحصیلی محسوب می شود،  زیرا نحوه نگارش پایان نامه ها نشان دهنده سطح علمی دانشجو می باشد.

 

مرادی گفت: در واقع هر دانشجو برای دریافت مدرک خود نیازمند ارائه پایان نامه به استاد خود می باشد، ازاین رو داشتن یک پایان نامه خوب برای دانشجویان اهمیت بسیاری دارد.

 

این دانشجو بیان داشت: پایان نامه دانشجویی که در واقع نشان دهنده سطح علمی و آموزش دانشجو ودانشگاه است، می تواند یک ارزیابی علمی و آموزشی از دانشجو و اساتید دانشگاه مربوطه را نشان دهد زیرا دانشجو به واسطه آموزش هایی که دیده می تواند یک پایان نامه مطلوب را نگارش کند.

 

ارائه پایان نامه توسط دانشجویان قطعا در پیشرفت علمی و اعتلای کشور موثر خواهد بود

 

سمیرا فاحی، دانشجو دکتری روان شناسی در این باره گفت: از آنجایی که طبق قانون خرید و فروش پایان نامه، مقاله و... جرم محسوب می شود،برخی از دانشجویان به دلایل مختلفی ترجیح می دهند با صرف هزینه  اندکی، پایان نامه مورد نظر خود را فقط با یک کلیک از کافی نت تهیه کنند.

وی  گفت: ارائه پایان نامه توسط دانشجویان قطعا در پیشرفت علمی و اعتلای کشور موثر خواهد، بنابراین خرید وفروش پایان نامه ها در واقع اقدامی است که مانع از رشد علمی در بین دانشجویان می شود.

 

نبود عدم آموزش در نوشتن پایان نامه توسط اساتید دانشگاه

 

مریم سعیدی ، فارغ التحصیل رشته روانشناسی با اشاره به اینکه پایان نامه خود را از کافی نت تهیه کرده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه دانش کافی برای انجام یک پایان نامه نداشتم، با پرداخت چند هزار تومن به متولی کافی نت، پایان نامه را دریافت کرده و پس از ارائه به استاد مربوطه بانمره 19/5 فارغ التحصیل شدم.

 

این فارغ التحصیل افزود: به واسطه آموزش های کمی که توسط استاد در کلاس ارائه شده بود و با توجه به موضوع پایان نامه به دلیل آموزش های محدودی که در زمینه پژوهش های آماری ارائه شده بود، به تنهایی قادر به نگارش پایان نامه نبودم.

 

وی در ادامه گفت: برای عضویت در سایت های معتبر نیز دانشجو باید زمان زیادی را برای تایید از طرف سایت مربوطه صرف کند در صورتی که اکثر اساتید در این سایت ها عضو هستند.

 

این فارغ التحصیل  با اشاره به اینکه  دانشجویان برای انجام پایان نامه به همراهی اساتید نیاز دارند، خاطرنشان کرد:اکثر دانشجویان برای تهیه پایان نامه با مشکل تفکیک منابع معتبر برای تهیه پایان نامه ها روبرو هستند و قطعا کمک اساتید و معرفی منابع می تواند به دانشجویان در ارائه پایان نامه بهتر کمک کند.

 

پایانِ پایان نامه فروشی به انقلاب نیاز دارد

 

زهرا رنجبر، کارشناسی مدیریت بازگانی در این باره اظهار داشت: مشکلی در بحث قانونگذاری در رابطه با برخورد با متخلفان پژوهشی و علمی وجود ندارد و این دانشگاه‌ها هستند که باید با جدیت بیشتری به بحث پایان‌نامه‌ها ورود پیدا کنند و مطمئن شوند که پایان‌نامه ارائه شده کار خود دانشجوست یا نه؟!

 

این دانشجو گفت: تمام این موارد دست خود دانشگاه است، یعنی می‌تواند با جدی گرفتن بحث دفاعیه‌ها، براحتی حقیقت‌سنجی کند و بفهمد که آیا خود دانشجو پایان‌نامه‌اش را نوشته یا آن را برایش نوشته‌اند!

 

وی بیان داشت: این حقیقت‌سنجی، قدم اول و اساسی در بحث مقابله با تخلفات پژوهشی و علمی نظام آموزش عالی است؛ بحثی که در قدم دوم به برخورد جدی‌تر دستگاه‌های اجرایی و نظارتی با تخلفات انجام شده می‌رسد.

 

وی گفت: دستگاه‌های نظارتی ما باید برخورد جدی‌تری با تبلیغات علنی‌ای که درباره پایان‌نامه‌نویسی، مقاله‌نویسی و ...در سطح شهر وجود دارد، انجام دهند. اینها مصادیق علنی جرم است، یک نوع سرقت علمی است و نباید آزادانه اجازه فعالیت داشته باشند. پایان‌نامه‌نویسی مصداقی از جعل است و ما برای جعل قانون داریم. مشکل اینجاست که وقت ما بیشتر برای قانونگذاری گذاشته می‌شود و اجرای قانون خیلی جدی گرفته نمی‌شود.

 

این دانشجو بیان داشت: ما دو نوع برخورد داریم، یک برخورد حقوقی جزایی است و دیگری برخورد جرم شناسانه. برخورد قضایی مربوط به مجازات شخص است، اما جرم شناسی به دنبال بررسی علل ارتکاب جرم است. نگاه ما در مجلس این است که لایحه باید هم بازدارنده باشد و طرف بداند عواقب سنگینی در انتظار اوست، هم آسیب شناسی کند، تا ساحت علم، دانشگاه و محیطهای علمی به گونه‌ای باشد که فرد اصلا به سمت تخلفات نرود.

 

 

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار