https://telegram.me/chashmnewss
24. بهمن 1396 - 13:15   |   کد مطلب: 5782
متاسفانه جوانان امروز به دلیل داشتن حس دانای کل بودن وعدم احساس نیاز به مطالعه رغبت کمتری به کتاب و کتاب خوانی دارند به همین دلیل مطالعه جزء اولویت های آنها نمی باشد.

به گزارش چشم نیوز، نگاهي گذرا به علل پيشرفت كشورهاي جهان، چه توسعه يافته و چه در حال توسعه ، مبين اين واقعيت است كه بخش عظيمي از اين موفقيت هاي آنها در سايه توجه شان به نسل نوجوان و جوان و سرمايه گذاري در جهت رشد و پرورش استعدادهاي آنان و توجه آنها به مطالعه بوده است. در جوامع پيشرفته دنيا كه اهميت مطالعه و خواندن مطالب مختلف بر مردم آشكار شده است، بهبود وضع مطالعه و راه هاي صحيح و تسريع در اين امر و درك بهتر و فهم مطالب يكي از اقدامات مهم آموزشي محسوب مي شود.

 

در واقع در در جوامع مترقي روش هاي درست مطالعه نه تنها در ضمن آموزش دروس مختلف آموزشگاه ها به يادگيرندگان ارائه مي شود، بلكه دوره هاي كوتاه مدت و بلندمدت روش هاي درست مطالعه و روش هاي سريع خواندن و مفهومي براي تمامي افراد علاقه مند داير شده است و جهت شركت جستن مردم در اين دوره ها آنان را به عوامل مختلف مورد تشويق و ترغيب قرار مي دهند .

 

این در حالی است که متاسفانه مطالعه در کشور ما از جایگاه خوبی برخوردار نیست و فرهنگ مطالعه و كتابخواني در جامعه ما هنوز جايگاه خود را به دست نياورده است و سرانه مطالعه در بین جوانان ما شاید به روزی حتی چند دقیقه هم نرسد.

 

فضای مجازی جایگزین کتاب و کتابخوانی شده است

 

میترا رستمی، دانشجوی کارشناس ارشد الهیات در این خصوص اظهار داشت: جامعه‌ای که باور دارد هرجا پرسشی طرح می‌شود و مسأله رخ می‌دهد، حتما راه حلی در نقطه‌ای که اکنون پدیدار نیست سوسو می‌زند. در زیست بومی که به روی نقد و گفتگو باز است و منزلت افراد به عنوان عاملان موثر و نه مقصر بازشناسی می‌شود، راه حل‌ها در کاستن مشکلات و آلام به تدریج یافته خواهد شد. رشد کتابخوانی محصول چنین زیست بومی خواهد بود و در کهکشان دیجیتال نیز جایگاه رفیعش را حفظ خواهد کرد.

 

وی گفت: اهمیت کتاب و کتابخوانی، پرورش و تربیتِ خواندن از روزهای اول زندگی و کودکی و در محیط خانه و خانواده شروع می‌گردد و تا آخرین مراحل و عالی ترین تحصیلات دانشگاهی ادامه پیدا می‌کند.

 

رستمی بیان داشت: عادت نمودن به کتابخوانی لازم و کافی نبوده و می‌بایست نسبت به تحکیم و تداوم آن عادت نمود که هدف و مقصود مطالعه را تحقق ببخشد و برای تداوم عادتِ خواندن می‌بایست نظام‌‌های دیگر هم به یاری و همکاری نظام آموزش بیایند خصوصا رسانه‌های همگانی و امکانات و ابرازهای ارتباطی فراگیر نقش پیگیر و هماهنگ‌ کننده را در رشد کتابخوانی در جامعه بر عهده بگیرند.

 

وی در ادامه افزود: اکنون وقت آن شده است که این معضل بزرگ عدم کتابخوانی را با جدیت و سخت کوشی هر چه تمام تر از جامعه دور کرد و همه انگیزه‌ها و موانعی که به هر دلیل در زمینه کتاب و کتابخوانی ایجاد شده است کنار رانده و با یاری، کمک، مردانگی و اراده قاطع تصمیم شکست‌ناپذیری گرفته و نسبت به احیای کتاب و کتابخوانی اقدام کنیم.

 

 

اساس خواندن و مطالعه در خانه شکل می‌گیرد

 

 سمیه فلاحی، دانشجوی دکتری روانشناس در این خصوص اظهار داشت: عادت خواندن در خانه شکل می‌گیرد. اگر در خانه فضای مساعدی برای تشویق خواندن باشد، کار آموزشگاه و کتابخانه آسانتر می‌شود. فضای عمومی خانه، روش زندگی پدر و مادر و کار آگاهانه آنها با کودک، در نگرش کودک به کتاب و مطالعه تأثیر همه جانبه‌ای دارد. اگر محیط خانواده، آموزشگاه و کتابخانه با یکدیگر هماهنگ و برانگیزاننده باشند، عادت مطالعه به آسانی در کودک پا می‌گیرد و ریشه می‌کند.

 

این دانشجو بیان داشت: کودک خردسالی که از دو یا سه سالگی کتاب تصویری در دسترس دارد و برایش کتاب خوانده‌اند و قصه گفته‌اند، در حقیقت دانه‌های یک عادت پایدار را در او کاشته‌اند. هنگامی که کودک در خانه‌ای بزرگ می‌شود که همه بزرگترها کتاب می‌خوانند و درباره آن گفتگو می‌کنند، کودک با فضای برانگیزاننده مطالعه روبه روست.

 

 وی خاطرنشان کرد: پدر و مادر می‌توانند آگاهانه فضای کتاب خوانی خانه را پر جلوه تر کنند. آنان می‌توانند به طور منظم از همان خردسالی برای کودک خود کتاب بخوانند، روزنامه و نشریه بخرند و به خانه بیاورند و آنها را در خانه بخوانند و با کودکان درباره برخی مطالب جالب آن گفتگو کنند.

 

فلاحی گفت: بسیار خوب است پدران و مادران برای کودکان کتاب بخرند و در مناسبت‌های گوناگون به آنها هدیه بدهند. پدران و مادران می‌توانند در هنگامی که خانواده گردهم هستند، گفتگوهای علمی را پیش بکشند و دیدگاه بچه‌ها را درباره آنها جویا شوند و برای یافتن پاسخ، آنها را به سوی کتاب راهنمایی کنند.

 

فضای مجازی جانشین کتاب‌ها شده‌اند

 

فاطمه شکری، دانشجوی کارشناس ارشد حسابداری در این خصوص بیان داشت: فضای مجازی جانشین کتاب‌ها شده‌اند وبا ورود به قرن جدید و آمدن گوشی‌ها و سایر لوازم دیجیتال، بشر از سمت کتاب و مطالعه روی برگردانده است و استفاده از اینترنت مهمترین علت کاهش سرانه مطالعه در ایران و بسیاری از کشورهای جهان است.

 

دانشجوی کارشناس ارشد حسابداری افزود: امروزه افراد با ورود به اینترنت با انبوهی از اطلاعات و در واقع انفجار اطلاعات روبرو می‌شوند و این انبوه اطلاعات باعث می‌شود انتخاب برای فرد سخت شود و تعمق لازم و کافی را نداشته باشد.

 

وی تصریح کرد: امروز اطلاعات ما را هدایت می‌کنند و با خود پیش می‌برند و افراد خیلی انتخاب ندارند در واقع اطلاعات متنوعی جلو چشم خواننده رژه می‌رود.

 

شکری عنوان کرد: فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اعتیاد آور است و اطلاعات را به شکل یک قاب و فریم در اختیار افراد می‌گذارد و منسجم و هدف دار نیست.

 

وی تأکید کرد: باید تدابیر کلی اندیشیده شود تا سنت کتاب و کتابخوانی به فراموشی سپرده نشود و فرهنگ کتابخوانی بیش از پیش ترویج یابد.

 

جا انداختن فرهنگ کتاب خوانی با استفاده از رسانه در دانشگاهها

 

فرشته  کریمی، دانشجوی کارشناسی کامپیوتر در این باره اظهار داشت: در شرایطی که حتی قشر در حال تحصیل کشور هم از خواندن کتاب فرار می کند چه کار می توان انجام داد؟ قطعا با جا انداختن فرهنگ کتاب خوانی با استفاده رسانه و سیستم های آموزشی در مدرسه و دانشگاه می توان قدم های موثری را در این زمینه برداشت.

 

وی ادامه داد: همچنین استفاده از ظرفیت فناوری اطلاعات برای گسترش نشر و کتابخانه با پیشرفت تکنولوژی، زندگی مردم بسیار تغییر کرده است اما فرهنگ ما با گوش کردن به جای خواندن انس گرفته است شاید بتوانیم از پتانسیل کتاب های شفاهی درسی و غیر درسی و سی دی های گویا در جهت بالا بردن روحیه کتاب خوانی در بین دانشجویان استفاده کنیم. ما باید روش تولید کتاب را تغییر دهیم تا آمار مطالعه را بتوانیم افزایش دهیم.

 

این دانشجو بیان داشت: از آنجایی که کتاب غذای روح است، در صورت مقوی بودن روح انسان را تقویت می کند. کتاب رابط انتقال فرهنگ میان نسل های مختلف است. تجربه نشان داده است کتاب و رونق چاپ آن موجب رونق بازار فرهنگ می شود و جامعه ای که فرهنگ مطالعه در آن رشد داشته باشد پیشرفت می کند.

 

نبود مطالعه مفید، یک نگرانی جدی فرهنگی است

 

محمد رضا صالح؛ دانشجوی ارشد مدیریت سیاسی اظهار داشت: جایگاه کتاب و کتابخوانی در جامعه و در میان نسل جوان در حال کم‌رنگ شدن است که این یک نگرانی جدی فرهنگی می‌تواند تلقی شود.

 

وی گفت: کشور ایران به لحاظ سابقه فرهنگی، دینی و مذهبی دارای تاریخی کهن و غنی است. مردان و زنان بزرگی در عرصه‌های مختلف برای کشور افتخارات بزرگی آفریده‌اند و به همین خاطر است که انتظار داریم فرهنگ مطالعه و خواندن در ایران بیش از این ها مورد توجه باشد.

 

این دانشجو بیان داشت: در کنار رسانه‌‌ها، افراد و شخصیت‌های بزرگ و اثرگذار، جامعه فرهنگی کشور، طلاب و علما باید روی این موضوع به عنوان یک مقوله مهم و ضرورت فرهنگی توجه جدی داشته باشند.

 

وی جامعه‌ای که در آن مطالعه و‌ کتاب نهادینه شود جامعه‌ای مطلوب و مدینه فاضله دانست و خاطرنشان کرد: یکی از توجهات جدی در دولت یازدهم تاکید بر مقوله کتاب، مطالعه و برنامه‌های فرهنگی است.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار