https://telegram.me/chashmnewss
19. بهمن 1396 - 13:58   |   کد مطلب: 5752
در میان آموزه های اسلامی نه تنها به تک فرزندی توصیه نشده بلکه با آن مخالفت و با رعایت شرایطی دعوت به ازیاد نسل شده است به گونه ای که در قرآن کریم تکثیر نسل به عنوان یکی از مهمترین اهداف ازدواج معرفی شده است.

به گزارش چشم نیوز، همانطور که شاهد هستیم امروزه اغلب خانواده های جوان بسیار کوچک هستند و به نوعی تک فرزندی به یک رسم غالب در جامعه ما بدل شده است.بسیاری از خانواده های راغبند تا تنها یک فرزند داشته باشند و بر این عقیده هم هستندکه پرورش چندین فرزند بسیار بیشتر از یک فرزند دشوار است و همین امر موجب شده که با کاهش جمعیت جوان کشور روبرو شویم در همین زمینه گزارشی را تهیه کردیم که به شرح ذیل است:

 

گرایش خانواده‌های ایرانی به تک فرزندی و بی‌فرزندی؛

 

فرشته امینی، معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران در این زمینه گفت: یکی از تغییرات رفتارهای باروری در سال‌های اخیر، تاخیر در فرزندآوری است. علاوه بر تاخیر سن ازدواج، فاصله بین ازدواج و اولین فرزند، فاصله بین اولین فرزند و فرزند دوم و ... بیشتر شده است. به عنوان مثال، بر مبنای شاخص‌های چندگانه سلامت و جمعیت در ایران ۱۳90،  فاصله بین ازدواج و اولین فرزند، به طور متوسط حدود ۳.۵ سال برآورد شده و فاصله بین اولین فرزند و دومین فرزند نیز حدود ۴.۵ سال بوده است. این رفتارهای باروری باعث شد که تعداد فرزندان به دنیا آمده زنان در سنین ۲۵-۲۹ ساله کاهش یابد و همین امر به گرایش جامعه به پدیده بی‌فرزندی یا تک‌فرزندی تعبیر شده است. علاوه بر آن، شیوع بی‌فرزندی و تک‌فرزندی در جامعه عموما بر اساس نتایج تحقیقات نمونه‌ای بوده است که قابلیت تعمیم ندارند یا اینکه بر مبنای تحلیل مقطعی از داده‌های موجود بوده است که این نتایج نیز با اشکال همراه است.

 

این مسئول بیان داشت: مهم‌تر از آن، بررسی نگرش زنان در مورد فرزندآوری در شرایط نامطلوب اقتصادی و ویژگی تورم بالا نمی‌تواند به عنوان رفتار واقعی و طولانی مدت افراد قلمداد شود. این احتمال وجود دارد که در آینده با تغییر وضعیت اقتصادی، نگرش زوجین در مورد فرزندآوری و تعداد آنها تغییر کند. در گزارشی درباره موضوع بی‌فرزندی یا تک‌فرزندی بر مبنای شاخص‌های چندگانه سلامت و جمعیت در ایران 1390، مشخص شد یک سوم زنان از مجموع زنان، اصلا ازدواج نکرده‌اند یا بدون فرزند و تک فرزند هستند.  یک سوم زنان دو فرزند دارند و یک سوم زنان سه یا بیشتر از سه فرزند دارند. در مقایسه با ایران کشورهایی که باروری بسیار پایینی (برابر با باروری کل کمتر از ۱.۵ فرزند) دارند،  کمتر از ۱۰ درصد زنان سه یا بیشتر از سه فرزند دارند؛ در حالی که هنوز در ایران حدود یک سوم زنان سه فرزند یا بیشتر دارند.

 

وی گفت: الگوی توزیع زنان ایرانی از نظر متوسط تعداد فرزند، بسیار شبیه کشورهایی از جمله استرالیاست که توانستند باروری را در یک سطح متوسط و معقول حفظ کنند. نکته مهم برای سیاست‌های جمعیتی در ایران این است که هر چند باروری در سطح خیلی پایین یعنی حدود ۱.۵ فرزند و کمتر نیست، اما باید تلاش شود ترکیب تعداد فرزند در جامعه به صورت فعلی حفظ شود تا باروری از این حد کاهش نیابد. در حال حاضر  حدود دو سوم زنان دو و سه فرزند یا بیشتر به دنیا می‌آورند.

 

تک فرزندی به یک پُز اجتماعی در ایران تبدیل شده است

 

حجت الاسلام اسماعیلی، عضو هیات علمی دانشگاه در این خصوص بیان داشت: سال‌هاست که کاهش رشد جمعیت به عنوان زنگ خطر تهدید کننده جامعه ایرانی به گوش می‌رسد و افزایش سن ازدواج، کاهش تعداد فرزندان و تمایل خانواده‌ها به تک فرزندی از متهمان اصلی کاهش نرخ رشد جمعیت ایران هستند.

 

این عضو هیات علمی  گفت: زمانی که از بُعد دین به خانواده نگاه می‌کنیم یکی از ویژگی‌های اصلی فرزندآوری است و حضرت فاطمه (س) که الگویی برای زنان ایرانی هستند 4 فرزند دارند. در نگاه دین تأخیر در فرزندآوری به دلیل عدم تمکن مالی مورد قبول نیست.

 

وی بیان داشت: ممکن است خانواده‌ای دو فرزند و دیگری 5 فرزند داشته باشد و این به توانایی پدر و مادر باز می‌گردد که بتوانند فرزندان را به دنیا آورده و به خوبی تربیت کنند در حقیقت از نگاه دین یکی از راه‌های گسترش امت اسلامی تعدد فرزندان است.

 

حجت الاسلام اسماعیلی تصریح کرد: قطعاً همزمان با تشویق والدین به فرزندآوری،‌دولتمردان نیز باید در اندیشه باشند و شغل، بیمه و رفاه اجتماعی را برای افزایش جمعیت فراهم کنند در حقیقت این سازوکارها باید متوازن با یکدیگر باشند یعنی باید سطح رفاه اجتماعی را توسعه داد تا با افزایش جمعیت مردم و جامعه به مشکل نخورند.

 

وی ادامه داد: باید به فکر اشتغال جوانان بود، هم‌اکنون برخی خانواده‌ها چندین فرزند بیکار در خانه دارند و همین مسائل به عنوان یک ضدتبلیغات برای فرزندآوری است.11.5 میلیون جوان در آستانه ازدواج مجرد هستند، علت آن چیست، اشغال ؟ نداشتن مسکن؟ باید این موارد را شناسایی و با حل آنها، جوانان را به ازدواج تشویق کرد.

 

 

یکی ازموضوعاتی که موجب شده اغلب افراد امروز از فرزند آوری گریز داشته باشد مساله و مشکلات اقتصادی است

 

فاطمه مرادی کارشناس ارشد روان شناسی می گوید: به نظر من یکی از مسایلی که موجب شده اغلب افراد امروز از فرزند آوری گریز داشته باشد مساله و مشکلات اقتصادی است.در واقع نگرانی از تامین هزینه ها موجب شده است که بسیاری از خانواده ها تمایل بسیار کمی به بچه دارشدن داشته باشند و همین امر هم به کاهش جمعیت جوان کشور انجامیده است.

 

 

 

وی می افزاید: یکی دیگر از مشکلات که باعث شده جمعیت جوان کشور ما روند نزولی داشته باشد ازدواج دیرهنگام و یا حتی ازدواج نکردن بسیاری از افراد جوان جامعه است که خود یک معضل جدی به شمار می آید و بسیاری از افراد هم که ازدواج می کنند ترجیح می دهند فعلا بچه دارنشوند تا مشکلات اقتصادی شان مرتفع شود اگرچه همه مساله مشکلات اقتصادی نیست وخیلی از افراد تمایلی به احساس مسوولیت داشتن ندارند.

 

موضوع فرهنگ یکی از مهمترین دلایل رشد تک فرزندی در کشور به شمار می‌آید

 

زهرا محمدی، دانشجوی دکتری  روان شناسی درباره بررسی تاثیر مسائل فرهنگی بر رشد جمعیت تک فرزندی و اثرات آن بر جامعه، با اشاره به علل رشد تک فرزندی در کشور، گفت: موضوع فرهنگ یکی از مهمترین دلایل رشد تک فرزندی در کشور به شمار می‌آید. رشد خانواده‌های تک فرزند همواره با توجه به مجموعه‌ای از عوامل و عناصر موجود در زندگی افراد اتفاق می‌افتد.

 

وی همچنین در ادامه افزود: کاهش جمعیت و رشد تک فرزندی امروزه در تمامی کشورهای جهان به روند جریان افتاده است، با این تفاوت که در کشور ایران جریان کاهش جمعیت بسیار پر شتاب تر از سایر کشورهای جهان حرکت کرده است. تغییر نگرشهای افراد به سمت نگاه‌های مادی گرایانه، فردگرایی و لذت جویی می‌تواند در کنار تغییرات فرهنگی دلیلی محکم برای رشد تک فرزندی در جامعه ایران باشد.

 

محمدی با بیان این که امروزه استعاره‌ها و اسطوره‌های ذهنی مردم نسبت به سال‌های پیش تغییر کرده‌اند، اظهار کرد: در ایام گذشته وجود فرزند در خانواده همواره عصایی برای دوران پیری و مایه برکت و نعمت خانواده تلقی می‌شد، در حالی که امروزه نگرش افراد به فرزند تغییرات بسیاری کرده‌است.

 

وی با بیان این که تصمیم باروری و فرزندآوری در تمامی کشورهای جهان یک تصمیم شخصی است، عنوان کرد: سیاست گذاران کشورهای مختلف همواره می توانند با وضع سیاستهای مستقیم و غیر مستقیم مختلف در راستای تعالی و توسعه کشور فضای جامعه برای تصمیم گیری بهتر برای مردم فراهم کنند.

 

این دانشجو  با اشاره به این که بدون شک تمامی رسانه‌های موجود در جهان با اهداف منحصر به خود فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: بدون شک انتقال سیاست و فناوری‌های مختلف در میان سازمان‌ها و کشورها باید با درنظر گرفتن هوشمندی کامل صورت بگیرند.

 

کاهش رشد جمعیت به دنبال افزایش بیکاری در کشوراست

میترا رستمی/پژوهشگر با اشاره به ارتباط موضوع کاهش رشد جمعیت با میزان اشتغال در کشور، گفت: افزایش میزان بیکاری در کشور یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش رشد جمعیت در کشور به شمار می‌آید، به طوری که بیکاری جوانان رغبت آن‌ها به ازدواج را کاهش می‌دهد.

 

این پژوهشگربا اشاره به رشد فرهنگ تک فرزندی در خانواده‌های ایرانی، اظهار کرد: متاسفانه امروزه بسیاری از خانواده های ایرانی از فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی فاصله گرفته‌اند. در حال حاضر فضای مجازی بهترین حوزه برای تبلیغ فرهنگی به شمار می‌آید، بر همین اساس از این فضا می‌توان در فرهنگ سازی موضوع چند فرزندی در کشور بهترین استفاده را کرد.

 

وی با تاکید به تاثیر تبلیغات رسانه در تصمیم گیری و نوع فرهنگ مردم کشور، اضافه کرد: تبلیغات رسانه‌ای نادرست می‌ تواند یک کشور را به سمت زوال ببرد، در حالی که تبلیغات درست و صحیح همواره موجب فرهنگسازی دقیق و اصیل خواهد شد

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار