https://telegram.me/chashmnewss
19. خرداد 1396 - 11:37   |   کد مطلب: 4619
دانشگاه همواره عرصه انسانهایی متعهد و انقلابی بوده است که در کنار طلبه ها در مبارزه با استکبار شرکت فعالانه و مؤثر داشته است.
دانشجویان امروز  نماد بیداری و هوشیاری هستند

به گزارش چشم نیوز، دانشگاه همواره عرصه انسانهایی متعهد و انقلابی بوده است که در کنار طلبه ها در مبارزه با استکبار شرکت فعالانه و مؤثر داشته است.

  1. نقش بیداری و هوشیاری دانشجویان در این دوره از زمان چگونه است؟

دکتر عمار موسوی عضو هیأت علمی در جواب این سؤال گفت: دانشگاهها از جمله مهمترین و حساس ترین مراکزی هستند که نقش عمده در استقلال و یا وابستگی کشور دارند ، چرا که اکثر مدیران جامعه از بین فارغ التحصیلان دانشگاهها و مراکز تعلیم و تربیت انتخاب می شوند ، از این روی دانشجویان همواره مورد تهاجم و یورش فرهنگ سلطه در جهان بوده است تا از این طریق با پرورش مهره ها و دست نشانده های خود آینده را رقم بزنند.

  امام خمینی (ره) برای دانشگاه بعنوان جایگاه تعلیم و تربیت نقش و اعتبار کم نظیری جهت تربیت متخصصان متعهد قائل بود و چون سلطه چندین ساله استعمار و ایادی آن را بر دانشگاههای کشور نظاره کرده لذا نتیجه سوء آن را مکرراٌ گوشزد نموده است چرا  که استعمار از طریق سلطه بر مراکز تعلیم و تربیت و نظام آموزشی کشور با حمایت تحصیلکرده های وابسته به غارت سرمایه های مادی و معنوی می پرداخت و موجب اسارت ملی می گردید.

دانشجویان به عنوان قشر تاثیرگذار جامعه همواره نقشی ویژه ایفا نموده‌اند و در هر زمان که دانشجو بیدار باشد، استبداد و خودکامگی به خاموشی می‌رود. امروز کشور عزیزمان ایران، بیش از هر زمان دیگری، به تحرک و پویایی دانشگاه و دانشجویان فرهیخته برای اعتلای بیشتر نیاز دارد و این جوانان عزیز و آینده ساز کشور هستند که می‌توانند موجبات سربلندی این مرز و بوم را فراهم نمایند .این دانشجویان بودند که با روشن کردن شعله‌های آرمان‌خواهی و عدالت‌طلبی، روشنی بخش راه آزادی‌خواهی و استقلال ایران اسلامی گردیدند.

 

دانشجویان پیشروان فکری و فرهنگی جامعه هستند. حضور دانشجویان، آینده کشور را برای توسعه و پیشرفت تضمین می‌کند، بی‌تردید دانشجویان و دانشگاهیان همواره، از تأثیرگذارترین و پیشروترین اقشار جامعه در آگاهی بخشی، بصیرت افزایی و ایجاد شور و شعور انقلابی بوده، در تاریخ معاصر کشورمان نیز کارنامه‌ای درخشان از خود به جای گذاشته‌اند. بگونه‌ای که امام راحل عظیم الشان(ره)، دانشگاه را مبدا تحولات می‌دانستند و رهبر معظم انقلاب نیز به کرّات بر لزوم آگاهی سیاسی دانشجویان و مشارکت در مدیریت جامعه تاکید ورزیده‌اند.

دانشجو، مظهر بیداری و دانشگاه، مبدا تحولات کشور است، استقلال، آزادی و امنیت فضای دانشگاه به موازات استقلال، آزادی و امنیت روانی و اخلاقی جامعه بوده و محدود کردن دانشگاه به معنای عدم تحرک و پویایی جوانان انقلابی و مسلمان ماست.

پیشرفت و توسعه کشور پس از جنگ و در دوران سازندگی نیز مرهون ابتکار و خلاقیت دانشجویان بوده و بخش مهمی از تحولات و حماسه‌های سیاسی کشور در گرو تلاش دانشجویان بوده است.

 

 

 2- به نظر شما مهم ترین ویژگی های دانشجویان در زمان کنونی چه می تواند باشد؟

 

از مهم ترین ویژگی های این قشر فرهیخته جامعه، موقعیت شناسی و آگاهی از اقتضائات زمان و مکان می‌باشد. اگر تا دیروز دانشجویان متعهد، رسالت ستیز با دشمنان خارجی و حاکمان‌های فاسد داخلی را بر عهده داشتند، امروزه ضمن حفظ موضع انتقادی و حساسیت‌های لازم در برابر عملکرد مدیران، می‌باید جهاد علمی را سرلوحه اندیشه و عمل خود قرار داده و بکوشند که در این مقطع تاریخی، در برون رفت کشور از مشکلات فرارو نقشی سازنده و تاثیر گذار ایفا کنند.

 

مطالبات  مقام معظم رهبری  ایران از دانشجویان این است که با تزکیه نفس و تقویت ایمان خویش به بیداری و آگاه سازی ملت ها بپردازند و با تلاش علمی خود کشور را در همه امور خودکفا کرده و همواره مطالبه حق را فراموش نکنند.

 اینکه دانشجوی امروز آشنایی کمتری  نسبت به دانشجوی دیروز دارد قابل انکار نیست،لیکن همینکه دانشجوی ما امروز در راهپیمایی ها شرکت می کند نشان از آن دارد که سعی در بیداری و آگاه سازی ملت ها را دارد و اگر امروز دانشجوی ما نرم افزار،ربات و... میسازد و همیچنین در عرصه های مختلف علمی تلاش میکند نشان از آن دارد که سعی دارد کشور خود را به خودکفایی برساند و اگر دانشجوی ما امروز در قالب اردوهای جهادی راه می افتد و به روستا ها و مناطق محروم می رود سعی در تزکیه نفس خود دارد و نشانه حق طلب و حق جو بودن او می باشد،این نشان می دهد که دانشجویان با خط و سیره و سبک زندگی امام آشنا هستند.

 

3- وظیفه مسئولین در مقابل این دانشجویان فرهیخته چیست؟

دانشجوها ذخیره های این ملت هستند ، مقدرات مملکت ما در آینده به دست دانشجویان امروز است. شئونات مختلفه کشور در دست دانشجویان است که آتیه کشور را آنها باید اداره بکنند. سعادت یک مملکت کلیدش به دست دانشجو است. بنابراین هر مملکتی در عالم ، هر کشوری در عالم موجودیتش بسته است به دست دانشجو.

 

بنابراین بر مسئولین واجب  است به منظور حق‌شناسی از این نسل نجیب و آگاه که تا به امروز در تمامی صحنه‌های انقلاب نقش طلایه‌داری و پیشتازی خود را به خوبی ایفا کرده است، با تمام توان در صدد تحقق مطالبات آنان برآمده و زمینه حضور فعال و پر نشاط آنان را در تمامی عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه فراهم کنیم.

 

 دانشجو در جامعه از شأن و منزلت بالای برخوردار است و در برخورد با این قشر فرهیخته باید به گونه‌ای رفتار کنیم که دانشجو بتواند در جامعه احساس غرور کند و فضای دانشگاه باید چنان پرشور و بانشاط باشد که موجب بالندگی و پویندگی دانشجو شود.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار