https://telegram.me/chashmnewss
23. فروردين 1396 - 14:11   |   کد مطلب: 4392
چشم نیوز: در این زمان، انتخابی آگاهانه در انتخابات مجلس دهم و تاثیر آن در سرنوشت امروز و فردای کشور مهم است؛ در صورت انتخاب اشتباه، نسل های فردا ما را سرزنش خواهند کرد. باید با انتخابی اصلح و با پشتیبانی عقل و علم وآگاهی ، آزادانه در تعیین سرنوشت خود دخالت کنیم.
 انتخاب کنیم امّا اشتباه نکنیم!

به گزارش چشم نیوز، با نزدیک شدن به انتخابات شورای شهر جلسات غیر رسمی،  دعوت به گروهای  شبکه های اجتماعی و کارت های تبلیغی 

توسط برخی نامزدها مشهود می باشد که نکاتی را در دل خود جای داده و سوالاتی را در ذهن متبادر می کند.

هزینه های تبلیغاتی با توجه به حجم زیاد آن توسط برخی از نامزدها چگونه تامین می شود؟ و چگونه میخواهد جبران شود؟

حقوق و مزایای تقریبی اعضای شورای شهر چقدر می باشد و آیا کفاف هزینه های که در مدت تبلیغات شده را می دهد؟

چگونگی اثرگذاری و نفوذ تبلیغات  بر رای مردم در انتخاب نامزدها؟

تعصبات قبیله ای و فامیلی در انتخابات شوراهای شهر چه تاثیری دارد؟

آیا انتخاب صحیح پیشرفت و آبادانی شهری را به دنبال دارد؟

در این بین با حسین جامه شورانی، کارشناس ارشد حقوق به گفت و گو پرداختیم:

اگر انتخابات شورای شهر برخی کلانشهرها همچون تهران را که غالبا نامزدهای لیست و حزب های شناخته شده  که متشکل از افراد شاخص از هر گروه و جناح سیاسی خاصی می باشد را کنار بگذاریم،  شورای شهر  در اکثر شهرهای کشور متفاوت از این ساز و کار می باشد.

تبلیغات در شهرهای کوچک و حتی برخی کلانشهرها بسیار جالب و قابل تامل می باشد چنانکه در برخی شهرها شاهد نهار یا شام دادن هایی با جامع آماری بالایی که حکایت از هزینه هایی گزاف دارد

از شام و نهار دادن که بگذریم تعصبات نیز تاحد زیادی در رای دادن در شهرهای کوچک اثر بسزایی دارد تا حدی که رقابت میان دو یا چند نامزد تبدیل به رقابت بین دو یا چند طایفه یا گروهای محلی خاص می شود.

باور نداشتن به رابطه مستقیم انتخاب و پیشرفت شهری و شناخت ناکافی از وظایف شورای شهر و تاثیر عملکرد آنها بر فضا و محیط شهری می تواند علت برخی انتخاب های غلط و تشویق نامزدهای انتخاباتی به تبلیغات کاذب و تکرار روند غلط برخی از آنها باشد.

اگر اگاهی و روشنگری توسط دغدغه مندان جامعه و انقلاب صورت گیرد و این  فرضیات غلط که در ذهن برخی از مردم نقش بسته است را پاک کنند شاهد تغییر محسوس در فضای شهری  هر شهر خواهیم بود.

اگر مردم بدانند تنها راه درآمد اعضای شورای شهر حق الجلسات آنهاست که در شوراهای شهر بالای یک میلیون نفر نهایتا ۶۰ ساعت و غیر از آن ۵۰  ساعت محاسبه می شود آنهم به نسبت یک شصتم حقوق شهردار، هزینه های تبلیغاتی گزاف برخی کاندیدهای این پست ها برایشان سوال می شود .

آیا آنها برای خدمت حاضر به تقبل این هزینه های گزاف و دادن وعده های غذایی به مردم می باشند؟

یا آنکه این پست ها را وسیله ای برای رشد خود و ایجاد روابط با مدیران بالاتر و حضور در جایگاه های دیگر انتخاب میکنند و هزینه می کنند؟

و همچنین استفاده از رانت های اطلاعاتی برای استفاده اطرافیان  و حلقه های خاص خود انگیزه این گونه تبلیغات را برای آنان ایجاد کرده است؟

اگر روشنگری شود که شورای شهر  وظایف خاص و مشخص خود را دارد که به اختصار برخی از آنان را ذکر خواهم کرد  دیگر  وعده های گاها مضحک برخی کاندیدا ها برایشان  جذابیت ندارد.

شورای شهر محلی برای حضور کارشناسانی خبره در حوزه های مختلف شهری برای حرکت دادن فضا و محیط شهری به سمت پیشرفت و آبادانی همراه با مشارکت و همگامی مردم است .

حال باید دید مردم چگونه انتخاب میکنند بر اساس شایسته سالاری و یا تبلیغات و وعده های دروغین

برخی از وظایف شورای شهر:

 تاييد صورت جامع درآمد و هزينه شهرداري كه هر شش ماه يكبار توسط شهرداري تهيه مي‌شود و انتشار آن براي اطلاع عمومي و ارسال نسخه‌اي از آن به وزارت كشور.

تصويب معاملات و نظارت بر آنها اعم از خريد، فروش، مقاطعه، اجاره و استيجاره كه به نام شهر و شهرداري صورت مي‌پذيرد با در نظر گرفتن صرفه و صلاح و با رعايت مقررات آيين نامه مالي و معاملات شهرداري.

تصويب لوايح برقراري يا لغو عوارض شهر و همچنين تغيير نوع و ميزان آن با در نظر گرفتن سياست عمومي دولت كه از سوي وزارت كشور اعلام مي‌شود.

نظارت بر حسن اداره امور مالی شهرداری و کليه سازمانها ، موسسات ، شرکتهای وابسته و تابعه شهرداری و حفظ سرمايه ، دارايي ها ، اموال عمومی و اختصاصی شهرداری ، و همچنين نظارت بر حساب درآمد و هزينه آنها با انتخاب حسابرس رسمی و اعلام موارد نقض و تخلف به شهردار و |يگيريهای لازم بر اساس مقررات قانونی

 

همکاری با شورای تآمين شهرستان در حدود قوانين و مقررات

بررسی و تآئيد طرحهای هادی و جامع شهرسازی و تفصيلي و حريم و محدوده قانونی شهرها پس از ارائه آن توسط شهرداری و ارسال به مراجع ذی ربط قانونی جهت تصويب نهايی

تصويب نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداري و سازمانهاي وابسته به آن با رعايت آيين نامه مالي و معاملات شهرداريها.

تصويب نرخ كرايه وسايل نقليه درون شهري.

نظافت بر امور تماشاخانه‌ها، سينماها، و ديگر اماكن عمومي، كه توسط بخش خصوصي، تعاوني و يا دولتي اداره مي‌شود با وضع و تدوين مقررات خاص براي حسن ترتيب، نظافت و بهداشت اين قبيل موسسات بر طبق پيشنهاد شهرداري و اتخاذ تدابير احتياطي.

جلوگيري از خطر آتش‌سوزي و مانند آن.

تصويب مقررات لازم جهت اراضي غيرمحصور شهري از نظر بهداشت و آسايش عمومي و عمران و زيبايي شهر.

نظارت بر ايجاد گورستان، غسالخانه و تهيه وسايل حمل اموات مطابق با اصول بهداشت و توسعه شهر.

 وضع مقررات و نظارت بر حفر مجاري و مسيرهاي تاسيسات شهري.

نظارت بر اجراي طرحهاي مربوط به ايجاد و توسعه معابر، خيابانها، ميادين و فضاهاي سبز و تاسيسات عمومي شهر بر طبق مقررات موضوعه.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار