https://telegram.me/chashmnewss
17. تير 1395 - 9:52   |   کد مطلب: 3414
چشم نیوز: شايسته است اقداماتي در جهت هدايت افراد جامعه بويژه دانش آموزان و دانشجويان به سوي ورزش صحيح و علمي انجام گيرد که دچار آسيب هاي احتمالي نشوند و از سوي ديگر بهبود کيفي و کمي در آمادگي جسماني و حرکتي و مهارتي با استفاده از علوم ورزشي در آنان ايجاد گردد.

به گزارش چشم نیوز، توسعه ارزشهای تربیتی و پرورش افراد سالم به لحاظ جسمی و روحی یکی از اثرات ورزش و تربت بدنی بر افراد خصوصا جوانان بوده و در درجه اهمیت بیشتری قرار داشته است همچنانکه در گذشته آیین جوانمردی و فتوت ، کمک به همنوع و مردم محتاج و دفاع از محرومین و فقرا در مقابل زورمندان جزئی از ورزش و تربیت بدنی به شمار می آمد اکنون نیز یک جوان ورزشکار  می بایست دارای قدرت روحی برتر و اخلاق پسندیده جوانمردی به همراه قوای بدنی و جسمی باشد.

 

همچنین تحقیقات جدید نیز مشخص کرده است ورزش علاوه بر سلامت جسمی و روحی موجبات از بین بردن مشکلات روحی و روانی را به دنبال دارد ضمن اینکه به گفته کارشناسان حتی ورزش موجب می شود میزان جرم وجنایت در بین نسل جوان هم کاهش یابد.

 

لذا با توجه به رشد روز افزون فعاليت هاي بدني و ورزشي در جامعه و گرايش کودکان و نوجوانان و جوانان به جنبش و فعاليت و ورزش، شايسته است که اقداماتي در جهت هدايت افراد جامعه بويژه دانش آموزان و دانشجويان به سوي ورزش صحيح و علمي انجام گيرد که دچار آسيب هاي احتمالي نشوند و از سوي ديگر بهبود کيفي و کمي در آمادگي جسماني و حرکتي و مهارتي با استفاده از علوم ورزشي در آنان ايجاد گردد.

 

در دانشگاه ها خیلی به ورزش پرداخته نمی شود

 

سعید دانشجوی ترم هفت فیزیک در خصوص اختصاص دادن فضاهای مناسب در دانشگاه ها به ورزش می گوید: در دانشگاه ها خیلی به ورزش پرداخته نمی شود و اگر بگوییم تنها ورزش به این واحد در دانشگاه اختصاص دارد بیراه نگفته ایم.

 

وی می افزاید: مثلا برای ما که دانشجوی خوابگاهی هستیم باید سالن های ورزشی مناسب که در تمام طول روز بتوان از آن استفاده کرد مهیا شود و تنها یک میز پینگ پنگ و یک تور والیبال در محوطه جواب نمی دهد.

 

این دانشجو ورزش را از اساسی ترین نیازهای یک جوان برمی شمارد و می گوید: اگر به جوانان و نیاز آنها توجه شود شاهد تاثیرات مثبت آن در زندگی شان خواهیم بود چرا که جوان با ورزش می تواند انرژی و پتانسیل نهفته خود را تخلیه کند و با کسب روحیه شاد در اثر ورزش به فعالیت های علمی و فرهنگی بپردازد و این نیازمند توجه جدی مسئولین است.

 

ورزش موجب افزایش شور و شوق برای فراگیری درس می شود

 

سمانه دانشجوی ترم دوم زبان هم می گوید: من به شخصه خیلی اهل ورزش نبودم اما با ورود به دانشگاه احساس کردم ورزش می تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت روح و جسمم داشته باشد بنابراین سعی می کنم هرروز فعالیت بدنی داشته باشم و ساعات درس تربیت بدنی اگرچه نسبت به سایر دروس محدود است اما بسیار لذت بخش است.

 

وی می افزاید: با اختصاص دادن سالن های ورزشی جهت دانشجویان و نیز کلاس های آموزشی در برخی از رشته ها نظیر شنا می توان به یک جامعه پویا دانشگاهی دست یافت چرا که ورزش موجب می شود شور و شوق برای فراگیری درس هم در دانشجو بیشتر شود که این خود از این فواید ورزش است.

 

ورزش در تحقق بسیاری از نیازهای مهم دوران جوانی نقش داشته دارد

 

شیما یزدانفر دکترای تربیت بدنی هم در این باره می گوید: به طور کلی ورزش در تمام دوران زندگی انسان‌ها حایز اهمیت است ولی چون مبنای تربیت جسمی و روحی در سنین جوان گذاشته می‌شود، باید اهمیت بیشتری در این دوران برای ورزش قائل بود.

 

ورزش همانطور که همه می دانیم موجب نشاط و تندرستی جسم انسان می شود و اگر به طور اصولی و بر اساس یک برنامه منظم و صحیح استفاده شود، در تحقق بسیاری از نیازهای مهم دوران جوانی و شناخت زندگی سالم اجتماعی می‌تواند نقش داشته باشد.

 

 

وی می افزاید: اگر بخواهیم اهمیت ورزش را در سلامتی انسان بدانیم خواهیم دید که اثرات مفید فعالیت های ورزشی  در پیشگیری – درمان و کنترل بسیاری از نارساییهای قلبی و عروقی و تنفسی  زیاد است.در اینجا بد نیست اشاره ای داشته باشیم به آمار مبتلایان به بیماری های قلبی و سکته های قلبی که همه ساله تعداد زیادی راقربانی می کند طبق آخرین تحقیقات انجام شده در ایران بالاترین میزان مرگ و میر بیماری های قلبی است ولی خوشبختانه با ورزش و فعالیت های مستمر بدنی می توان تا حد بسیار زیادی از این آسیب جسمی کاست ضمن اینکه سلامتی و توانایی جسمانی از نعمت های الهی است ؛ انسان همیشه خواهان سلامتی و نشاط است خوشبختی هر انسان وابسطه یه نیروی بدن و روحش است.

 

وی همچنین در خصوص اهمیت ورزش در دین اسلام هم می گوید: اولیاء دین همواره ورزش و تحرك را تشویق و حتی گاهی خود ترتیب مسابقات ورزشی متناسب باآن زمان را می‏دادند . تشویق به انجام ورزش اسب دوانی، تیراندازی، شنا، شمشیربازی و  ورزش‏های رزمی مختص آن زمان و مكان، از جمله كارهائی بوده است كه رسول اكرم‏ صلی الله علیه وآله و ائمه اطهارعلیه السلام در طول زندگی خود آن را انجام داده و خود نیز در آن‏ها پیشقدم بوده‏ اند. دستور كلی دین در دین باره این است كه: «ایاك و الضجر و الكسل فانهما یمنعان حظك من الدنیا و الآخرهٔ ; بپرهیز از بی‏حوصلگی و كسالت كه این دو تورا از بهره‏ گیری از دنیا و آخرت محروم‏ می كنند.

 

فعالیت های بدنی موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود

 

یک روانشناس اما جدای از تاثیرات مثبت ورزش بر سلامتی ، تاثیر ورزش بر روح را از دیگر فواید تربیت بدنی می داند و می گوید: در تحقیقات مشخص شده که ورزش تاثیر بسیار مثبتی بر روی شخصیت انسان می گذارد؛ ورزش از راه هاي گوناگون در روحيه و شخصيت ورزشکاران اثر مثبت مي گذارد.

 

سمیرا فلاح می افزاید:علاوه بر رشد شخصيت، ورزش به شکل موثري در تحول جنبه اجتماعي شخصيت يا صلاحيت و شايستگي اجتماعي فرد اثر داشته است. تاثیر فعالیت های بدنی بر روی فرد بسیار زیاد است  ، زيرا نه تنها باعث احساس رضايت در فرد شده، بلکه باعث مي شود در برخورد با موانع و مشکلات روحيه اي مقاوم، جستجوگر، چاره انديش، منعطف و تحمل پذير داشته باشد. بنابراين غلبه کردن بر کشمکش ها و مشکلات در ورزش، ممکن است احساس شخصي فرد را از شايستگي و کنترل خود افزايش داده، انگيزه دروني او را براي بروز رفتار شايسته بيشتر کند و شخصيت او را به شکلي بسيار مثبت تحت تاثير قرار دهد.

 

وی ادامه می دهد: تحقیقات نشان داده افرادی که دایما ورزش می کنندو فعالیت های مستمر دارند کمتر به سمت بزه کاری و جرم می روند ، روحیه بسیار مثبت تری دارند و می توانند خشم خودرا کنترل کنند ،ضمن اینکه با ورزش انرژی اضافه فرد تخلیه خواهد شد و روحیه با نشاط  نصیب فرد می شود.

 

 وی همچنین خاطرنشان می کند: کسب اعتمادبه نفس از دیگر فواید ورزش کردن است چرا که کسب موفقيت هاي ورزشي يا تلاش براي به دست آوردن موفقيت کوششي است که به طور مستمر در رقابت هاي ورزشي وجود دارد.کسب اين گونه موفقيت ها و يا حتي توانايي ابراز تلاش و کوشش براي به دست آوردن موفقيت باعث مي شود که فرد از استعدادهاي نهفته خود مطلع شود. اطلاع فرد از استعدادهاي خود، مي تواند اميد او را به موفقيت هاي ورزشي و غيرورزشي(در زندگي واقعي) افزايش داده و اعتماد به نفس او را بالا ببرد ضمن اینکه ورزش موجب می شود که روحیه مقاوم در برابر مشکلات نصیب فرد شودو بتواند شکست ها را راحت تر تحمل کند،همچنین تربیت بدنی باعث می شود که نشاط در زندگی نمایان شود که تاثیری شگرف بر روحیه فرد می گذارد .

 

وی در پایان یکی از عوامل اصلی رشد و شکوفایی استعدادهای روانی در جوانان را ورزش می داند و می گوید:از عوامل اصلي رشد و شکوفايي استعدادهاي رواني و ذهني فرد، حرکت است. روانشناسان معتقدند هر قدر ميدان وسيعتري از نظر محيطي، تربيتي و ارتباطات رواني اجتماعي در اختيار کودک گذارده شود، به رشد بالنده استعدادهاي نهفته وي کمک مي کند.

 

کودکان و نوجواناني  فرصت مي يابند در ميادين ورزشي استعدادها، توانايي ها، لياقت ها و مهارت هاي خود را به نمايش بگذارند و در رابطه با مشکلات آني داخل ميدان از خود ابتکار، خلاقيت و احتمالا بداعت نشان دهند، محيط و شرايط مناسب تري از نظر تربيتي پيش رو خواهند داشت و موجب برون گرا شدن جوان خواهد شد.

 

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار