https://telegram.me/chashmnewss
23. خرداد 1395 - 12:11   |   کد مطلب: 3266
چشم نیوز: نرخ بیکاری در کشور به وضعیت بحرانی رسیده و شصت درصد از آمار بیکاران را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند و به تبع استان كرمانشاه هم از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش چشم نیوز، معضل بيكاري اكنون به يكي از اصلی ترین مشکلات جوانان و خانواده های آنان بدل شده است به طوری که شاید بتوان گفت دغدغه اصلی جوانان و خصوصا فارغ التحصیلان دانشگاهی داشتن شغلی ثابت و مرتبط و حتی غیرمرتبط با رشته تخصصی آن ها است.

 

متاسفانه عدم اشتغال نیروی انسانی متخصص در جامعه، خود به معضلی اساسی برای کشور تبدیل شده است و بیکاری در بین این قشر طی سالهای اخیر شاید به نامطلوب ترین وضعیت خود رسیده باشد.

 

اشتغال یکی از اساسی ترین نیازهای جوانان است به طوری که با وجود معضل اشتغال شاهد به وجود آمدن مشکلات دیگری در جامعه خواهیم بود که نمونه آن عدم ازدواج و تشکیل خانواده در جوانان، مشکلات اخلاقی و رفتاری، طلاق ، افسردگی و ... است؛ بنابراین اشتغال نقشی اساسی در زندگی یک فرد ایفا می کند و این معضل زمانی بیشتر آزار دهنده می شود که افراد تحصیل کرده و متخصص را درگیر می کند. چیزی که اکنون شاهد آن هستیم.

 

آمارهای بیکاری افراد فارغ التحصیل شده از مقاطع مختلف دانشگاهی که از میزان بیکاری دیپلمه ها و افراد دانشگاه نرفته و فاقد مدرک دانشگاهی، بیش تر است، ما را با این سوال مهم روبرو می سازد که چرا مدرک دانشگاهی در جامعه ما باید به قدری بی اعتبار شود که داشتن یا نداشتن آن، درمورد بسیاری از رشته ها، فرق چندانی نداشته باشد.

 

در شرایطی که نرخ بیکاری در کشور به وضعیت بحرانی رسیده و شصت درصد از آمار بیکاران را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند و به تبع استان كرمانشاه هم از این قاعده مستثنی نیست، طرحها و ایده ها در جهت حل این بحران، چیزی است که صِرف مطرح کردن و بر روی کاغذ ماندن آن، دردی را دوا نمی کند، بلکه جامعه به راهکاری واقعی و ثمربخش برای حل این مشکل، نیازمند است.

 

شیوع بیکاری در میان فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد

 

رضا35ساله فارغ التحصیل کارشناسی ارشد عمران در این باره به خبرنگار چشم نیوز گفت: زمانی که من دانشگاه قبول شدم آن هم رشته عمران فکر می کردم حتما بلافاصله پس از فارغ التحصیلی جذب کار می شوم اما اکنون با وجود اینکه ارشدم را هم گرفته ام بیکارم و به ناچار به شغل آزاد روی آورده ام.

 

 

وی می افزاید: به نظر من دلایل زیادی وجود دارد که موجب می شود یک فرد دانشگاهی بعد از اتمام تحصیلات بیکار باشد و یکی از آنها که البته طی سال های اخیر شاهدش هم بوده ایم رشد بی رویه تعداد دانشگاه ها و به تبع افزایش دانشجویان و فارغ التحصیلان است. یعنی به نوعی بازار کار از رشته ها اشباع می شود و طبیعتا افراد زیادی که شاید واقعا تخصص کافی هم داشته باشند به دلایلی بیکار می مانند.

 

رشته های صنعتی هم شغلی ندارند

 

محمد رضا 30 ساله هم بر این عقیده است که اشتغال یکی از ضروری ترین مسایل زندگی جوان را تشکیل می دهد چرا که جوانی که سالها درس خوانده تا بتواند فرد موثری باشد اگر در باتلاق بیکاری گرفتار آید دچار آسیب های جدی ای خواهد شد که حداقل آن تجرد و افسردگی خواهد بود. ناامیدی و عدم انگیزه داشتن نیز از عواقب بیکاری و عدم تشکیل دادن زندگی برای یک جوان است که در صورت عدم توجه نکردن به این مساله گریبانگیر جامعه خواهد شد.

 

وی ادامه می دهد: من الان 4 سال است که درسم را تمام کرده ام اما علیرغم تلاش های فراوان نتوانسته ام در جایی مشغول به کار شوم و بنابراین باوجود اینکه در رشته ای صنعتی هم تحصیل کرده ام ناچارم در شغل آزاد و کاملا غیرمرتبط به رشته تحصیلی ام کار کنم.

 

این جوان خاطرنشان می کند: درجامعه ما بارها و بارها راجع به جوانان و اینکه باید به این نسل  توجه ویژه ای شود تاکید شده است اما راستش ما فقط حرف شنیده ایم و هنوز هم که هنوز است مشکلات جوانان ادامه دارند چنانکه شاهدیم بیکاری در شهری مانند کرمانشاه بیداد می کند و آمار ازدواج هم بسیار پایین آمده است ، آیا گره کار جز به دست  مسئولین دولت بازشدنی هست؟

 

وی خاطر نشان کرد: اگر مراکز تولیدی و صنعتی فعال باشند مطمئنا بخش زیادی از جوانان مشغول فعالیت می شوند و نه تنها بیکاری از جامعه رخت برمی بندد بلکه وضعیت اقتصادی کشور هم بهتر می شود

 

اشتغال و ازدواج اصلی ترین نیاز جوانان است

 

سمیرا فلاح در گفتگو با خبرنگار چشم نیوز اظهار داشت: روزگار جوانی، اقتضاهایی دارد؛ اقتضاهایی که بخشی از آنها به جوان بر می گردد و بخشی نیز به آنها که با جوان در تعاملند. نیاز به عبادت و تضرع، دانش اندوزی، تهذیب نفس، ورزش، مطالعه ، مسئولیت پذیری و... بخشی از نیازهای این دوران است.

 

 

این روانشناس افزود: در کل می توان گفت که اشتغال و ازدواج یکی از اساسی ترین نیازهای جوانان است و بایستی مد نظر قرار گیرد چرا که پویایی و نشاط یک جامعه به افراد آن جامعه بستگی دارد و جوانان قشر پویای جامعه محسوب می شوند و لازم است که به این نیازهای اساسی جوانان توجه ویژه شود.

 

شیما شکری مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار چشم نیوز اظهار داشت:  وضعیت بیکاری در بین فارغ التحصیلان بسیار بد است و روز به روز هم بر این آمار اضافه می شو د و مهمترین مساله این است که دولت بایستی فکری برای اشتغال جوانان این نیروهای آماده به کار بکند.

 

وی افزود: به نظر من بایستی یک سیاست درست در این باره در پیش گرفته شود؛ مثلا  شاید حذف رشته های دارای تقاضای کم بازار و پذیرش محدود دانشجو یکی از این موارد باشد.

 

این مدرس دانشگاه گفت: در گذشته برخی رشته ها مانند کشاورزی و ادبیات وضعیت خوبی نداشتند و بیشتر فارغ التحصیلان بیکار به این رشته ها اختصاص داشت اما اکنون حتی در بهترین رشته ها نظیر پزشکی و حقوق هم بیکاری رخنه پیدا کرده است به طوری که موجب شده تعدادی از این فارغ التحصیلان در مشاغل غیرمرتبط با رشته شان مشغول به کار شوند.

 

شکری با اشاره به آموزش های دانشگاهی خاطرنشان کرد: باید دانشگاه ها به آموزش های صحیح و علمی دانشجویان توجه کافی داشته باشند و با تقویت مهارت کارآفرینی در جوانان موجب شوند که یک دانشجو پس از اتمام تحصیلات نه فقط به دنبال آگهی استخدام که خودش بتواند یک کارآفرین باشد تا هم معضل بیکاری کم شود و رونق اقتصادی در کشور صورت گیرد که اگر بتوانیم به این سمت پیش برویم بسیار مطلوب است.

 

وی در پایان گفت: به نظر من یکی دیگر از عوامل بیکاری فارغ التحصیلان به عدم تخصص آنان برمی گردد ضمن اینکه تعداد زیاد فارغ التحصیلان را هم نباید نادیده گرفت؛ در واقع مدرک گرایی یکی از این دلایل است و متاسفانه با افزایش زیاد از حد دانشگاه ها و رشته ها افراد تنها به دلیل کسب مدرک علمی و به قولی کلاس اجتماعی وارد دانشگاه می شوند و از درس و دانشگاه تنها یک مدرک عایدشان می شود(حالا هر رشته ای و از هر دانشگاهی که باشد، باشد!!) نه تخصص و نه توانایی حرفه ای که خود موجب خیلی عظیم بیکاران دانشگاهی می شود که بایستی این رویه تصحیح گردد و رشته های غیر ضروری حذف شده و به کیفیت آموزش توسط اساتید و دانشگاه ها توجه بیشتری شود.

دیدگاه شما

پربیننده ها

آخرین اخبار