https://telegram.me/chashmnewss
5. بهمن 1395 - 10:38   |   کد مطلب: 4102
امربه معروف و نهی از منکر

به گزارش چشم نیوز، چند روز پیش در حال رانندگی بودم. دیدم خودرویی که جلوتر از من است حرکات غیرطبیعی دارد و قیقاج میرود. با زحمت توانستم از پشت شیشه های دودی شده آن ببینم که غیر از راننده، سرنشینان دختر و پسری که در آن هستند... . همانجا پشت فرمان به عنوان یک شهروند دغدغه مند پلاک ماشین را یادداشت کردم و مستقیماً با110 تماس گرفتم. داشتم شماره ماشین را برای فرد پاسخگو می خواندم که گفت موضوع را بگو. موضوع را تا گفتم گفت "اگر در حال حرکتند به ما مربوط نمیشود". گفتم یعنی چه کار کنم؟ با آنها برم تا جایی که ایستادند بعد زنگ بزنم؟ و... اصرار چندباره برای دادن شماره پلاک و ثبت آن توسط کاربر110 بی نتیجه بود. با بی میلی سخنانم را شنید و در پاسخ سؤالم که "پس به کی مربوط میشه؟" گفت نمی دانم.
توقف کردم و اینبار با 197 تماس گرفتم تا علاوه بر گزارش خودرو، از 110 هم گلایه کنم اما کاربر این شماره نیز گفت همکارم درست گفته "مگر اینکه شما شاکی خصوصی باشی. اگر هم خواستی به کلانتری شکایت کن". گفتم طبق این استدلال باید تمام گزارشهای قاچاق کالا، بمب گذاری و ... باید با شاکی خصوصی باشد و مردم عادی باید از قاچاقچیان گردن کلفت و تروریستهای بی رحم شکایت کنند؟ پس وظیفه من و تو چه میشود اخوی؟ گفتم شاید بهتر بود همانجا در خیابان جلوی آنها را بگیرم و دست به یقه و الی آخر. که گفت آنوقت برای خودت بد میشد. گفتم به هرحال الان که برای آنها خوب شده و ما هم باید به وظیفه عمل کنیم و شما هم که حقوق میگیرید ... . باز هم اصرارهایم بی اثر بود و در نهایت پس از آنکه بعنوان شاکی خصوصی مشخصات من و شماره پلاک را گرفت تماسم تمام شد.
در همان عصبانیت و ناراحتی در فکر رفتم و با خودم گفتم واقعاً اگر حق با 110 و 197 باشد این مورد به چه کسی مربوط میشود؟ شورای امربه معروف استان؟ یا کلانتری، دفتر امام جمعه، سازمان تبلیغات، دادگستری، سپاه، اطلاعات، اداره ارشاد و... و یا بچه های مسجد و پایگاه که پاکارتر از همه اند؟ اینها سؤالاتی بود که ناخودآگاه از ذهنم گذشت. دیدم که شعار امربه معروف وظیفه همگانی، نظارت مردمی و... شعارهای زیبایی هستند که به قول حاج آقا قرائتی مثل آدامس جویدن، آدمها را سرگرم میکند ولی سیر نمیکند. یعنی برای گزارش کار دادن و اظهار زنده بودن ادارات میتواند خوب باشد ولی برای انجام تکلیف و اجرای قانون، نه.
واقعیت هم همین است که زمان امیرالمؤمنین علی علیه السلام، بدون وجود دستگاه های ارتباطی پرخرج امروزی، جامعه بزرگ و گسترده اسلامی بوسیله همین گزارشهای مردمی و اقدامهای قاطع حکومتی که همگی جزء امربه معروف و نهی از منکر است، به خوبی اداره میشد و متأسفانه ما پس از گذشت حدود 40 سال از انقلاب اسلامی، نتوانسته ایم این بند از فروع دین را که به قول امام علی تمام عبادات حتی جهاد در راه خدا، در برابرش همچوی آب دهان در برابر دریای مواج است را اجرایی کنیم. آیا دلیلش کم اعتقادی یا کم اطلاعی ما و مسؤولین است؟ آیا نمی شود یکبار و برای همیشه تکلیف خودمان را نسبت به اسلام و انقلاب مشخص کنیم و بر آرمانهایمان ایستادگی کنیم؟ چگونه است برخی کشورهای اروپایی توانسته اند مردمشان را برای پرداخت جریمه بابت جویدن آدامس قانع کنند و عادت دهند ولی ما نخواسته ایم مجرمان را برای حفظ حرمت انظار عمومی و آرامش خاطر مردم، مؤدب کنیم؟
قسمت آخر این داستان واقعی وقتی بود که فردای همین روزی که نوشتم، همان خودرو را دیدم که اینبار شیشه ها را پایین زده بود و دو دختری که بغیر از پسرها در آن بودند با صدای بلند جیغ می کشیدند و دست میزدند و می خندیدند و می رقصیدند و چیزهایی می خواندند که ترجمه بی غیرتی و بی تفاوتی و وظیفه نشناسی کسانی بود که باید راه امام حسین علیه السلام را ادامه می دادند.

دیدگاه شما

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

پربیننده ها

آخرین اخبار